WVCA D1 All State Volleyball includes Boushack(Marshfield), Michalske(Wausau West) and Page(Merrill)

The Wisconsin Volleyball Coaches Association has announced its All State Team for Division 1, with several area players being recognized.

The team include three players from the area named honorable mention:  Brooklyn Bouschack of Marshfield, Grace Michalske of Wausau West and Kelly Page of Merrill.

Complete WVCA All-State Teams

First Team
Jordan Berglin, Sr., Pewaukee
Tatum Catalano, Sr., Germantown
Lakyn Graves, Sr., Hamilton
Anna Holland, Sr., Waukesha West
Maleah Howe, Jr., Oconomowoc
Samantha Naber, Sr., Burlington*
Aida Shadewald, Jr., Sauk Prairie
Janelle Stuempfig, Sr., Hamilton*
Anna Wolf, Sr., River Falls
Mckenna Wucherer, Jr., Brookfield Central*

Second Team
Alexis Boling, Sr., Waukesha West
Morgan Daugherty, Jr., Brookfield Central
Elise Gillen, Jr., Slinger
Grace Grocholski, So., Kettle Moraine
Mariah Grunze, Sr., Waterford
Morgan Kealy, So., River Falls
Monica LaFleur, Sr., Arrowhead
Katelyn Lefler, Sr., Hamilton
Camryn Lukenbill, Sr., Burlington
Natalie Tesch, Sr., Wisconsin Lutheran

Honorable Mention
Abby Alan, So., Burlington
Lydia Biggin, Jr., Burlington
Kaitlyn Bingham, Sr., Oconomowoc
Hailey Boelter-Eberhardt, Sr., Pewaukee
Brooklyn Boushack, Sr., Marshfield
Bella Bratzke, Sr., Kenosha Indian Trail
Olivia Breunig, Sr., Sauk Prairie
Sophia Brown, Sr., Germantown
Kyleigh Coghlan, So., Kettle Moraine
Lauren DeStefanis, Sr., Divine Savior Holy Angels
Ava Ellegard, Sr., Nicolet
Abby Gardner, Sr., Mukwonago
Haley Graetz, Jr., River Falls
Riley Hamilton, Jr., Hartford
Grace Hanel, Sr., Oak Creek
Katie Heidenrich, Jr., Nicolet
Abby Hoffmann, Sr., Hartford
Melia Johnson, Fr., Slinger
Tatum Kebisek, Jr., Brookfield Central
Haley Koch, Jr., Oconomowoc
Ashley Kopp, Sr., Muskego
Mackenzie Leach, Sr., Burlington
Ally Longden, Sr., Pewaukee
Holly Malkowski, Sr., Fox Valley Lutheran
Grace Michalske, Sr., Wausau West
Kelly Page, Sr., Merrill
Lainy Pettit, Sr., Union Grove
Brooke Porter, Jr., Muskego
Alia Schlimgen, Jr., Sauk Prairie
Grace Schneider, Jr., Wisconsin Lutheran
Rebecca Siedenburg, Jr., Kettle Moraine
Jade Stefan, Sr., Arrowhead
Kady Stigler, Sr., Menomonee Falls
Madi Tolzman, Jr., Arrowhead
Lily Wagner, So., Germantown
Julia Wojciak, Jr., Divine Savior Holy Angels
Sylvie Zgonc, So., Hamilton

Sectional Representatives making up the Fall 2020 voting committee were:

Division 1 – Sara Kealy, River Falls; Cathy Newton, Wausau West; Colleen Hasse, Slinger; Amy Schlimgen, Sauk Prairie; Teri Little, Burlington; Dave Baacke, Wisconsin Lutheran; Scott Spiess (Chair), Brookfield Central; Shane Peterson, Kettle Moraine.

We welcome your stories! Contact us at [email protected]!

David Keech
Author: David Keech

David Keech is a math teacher in Wisconsin Rapids and public address announcer for Abbotsord High School. He officiates basketball, baseball, and softball in central Wisconsin. He has reported on amateur sports since 2011, known as 'KeechDaVoice.' David can be reached at [email protected]