Marshfield boys swimming has four top-four finishes, takes second at Chippewa Falls Invite

The Marshfield boys swim team finished second at the Chippewa Falls Cardinal Invitational on Saturday. (Submitted photo)

CHIPPEWA FALLS – The Marshfield boys swim team had one champion and three runner-up finishes to take second place at the Cardinal Invitational on Saturday at Chippewa Falls Middle School on Saturday.

Chippewa Falls won the team title.

Sophomore Myles Jensen won the 200-yard freestyle in 1:57.23 and also was second in the 500 freestyle in 5:21.17 to lead the way for the Tigers.

Ethan Dagit finished second in the 50 freestyle (23.96 seconds) and fourth in the 100 freestyle (54.83), and the 400 freestyle relay team of Jensen, Dagit, Jeffery Berres and Connor Berres was second in 3:46.03 as well for Marshfield.

Jeffery Berres also finished third in the 100 butterfly (1:09.49) and fourth in the 100 backstroke (1:06.37), Jacob Dick was third in the 200 individual medley (2:25.95) and sixth in the 100 breaststroke (1:11.62), Connor Berres was fourth in the 200 freestyle (2:11.41) and sixth in the 500 free (6:06.00), and the 200 medley relay team of Calvin Lawler, Dagit, Dick and Jeffery Berres finished fourth (1:56.35) to give Marshfield 12 top-six finishes.

Marshfield hosts Wausau East on Thursday.

Chippewa Falls Cardinal Invite
Dec. 1, at Chippewa Falls Middle School
Team scores not reported
Winners and Marshfield results
200 medley relay:
1. Chippewa Falls (Andrew Olson, Ian Olson, Gabe Vargas, Cooper Porzondek) 1:48.07; 4. Marshfield (Calvin Lawler, Jacob Dick, Jeffery Berres, Ethan Dagit) 1:56.35; 8. Marshfield (Dane Tollefson, Alex Wehrman, Isaac Eberl, Jarreth Schaefer) 2:09.51.
200 freestyle: 1. Myles Jensen (MAR) 1:57.23; 4. Connor Berres (MAR) 2:11.41; 7. Cole Hanson (MAR) 2:22.60; 11. Eberl (MAR) 2:44.09.
200 IM: 1. I. Olson (CF) 2:17.76; 3. Dick (MAR) 2:25.95; 11. Eli Swansen (MAR) 2:52.75; 12. Schaefer (MAR) 3:08.39.
50 freestyle: 1. Porzondek (CF) 23.77; 2. Dagit (MAR) 23.96; 18. Lawler (MAR) 27.69; 20. Schaefer (MAR) 28.08; 31. Blaine Neinast (MAR) 30.11; 42. Thomas Onan (MAR) 33.60; 45. Adrian Mayagoitia (MAR) 35.05; 49. Cole Behselich (MAR) 37.49; 53. Michael Wright (MAR) 44.32.
100 butterfly: 1. Christian Bilse (MEN) 1:00.20; 3. J. Berres (MAR) 1:09.49.
100 freestyle: 1. Porzondek (CF) 52.99; 4. Dagit (MAR) 54.83; 18. Tollefson (MAR) 1:00.48; 28. Wehrman (MAR) 1:07.84; 35. Neinast (MAR) 1:15.50; 43. Adam Donahue (MAR) 1:26.05; 44. Behselich (MAR) 1:33.44; 47. Wright (MAR) 1:50.13.
500 freestyle: 1. Zach Topritzhofer (CF) 5:17.19; 2. Jensen (MAR) 5:21.17; 6. C. Berres (MAR) 6:06.00; 9. Eberl (MAR) 7:31.60.
200 freestyle relay: 1. Menomonie (Kevin Leach, Austin Gjeston, Bilse, Conrad Klem) 1:38.97; 7. Marshfield (Dick, Lawler, C. Berres, Jensen) 1:47.67; 11. Marshfield (Swansen, Eberl, Neinast, Wehrman) 1:59.08.
100 backstroke: 1. William Ranis (OHA) 1:04.18; 4. J. Berres (MAR) 1:06.37; 7. Tollefson (MAR) 1:11.37; 9. Lawler (MAR) 1:14.89; 14. Hanson (MAR) 1:23.69; 18. Mayagoitia (MAR) 1:33.89; 21. Donahue (MAR) 1:48.44.
100 breaststroke: 1. I. Olson (CF) 1:04.70; 6. Dick (MAR) 1:11.62; 11. Wehrman (MAR) 1:19.06; 17. Swansen (MAR) 1:29.25.
400 freestyle relay: 1. Chippewa Falls (Matt Blake, A. Olson, Topritzhofer, Porzondek) 3:44.21; 2. Marshfield (J. Berres, C. Berres, Dagit, Jensen) 3:46.03; 6. Marshfield (Hanson, Swansen, Schaefer, Tollefson) 4:19.75.

News Desk
Author: News Desk

This piece was posted by our news team! Contact us or submit stories at [email protected]