Marshfield boys swimming wins two events in dual meet loss to Stevens Point

Marshfield's Jeffery Berres competes in the 100-yard backstroke during a dual meet against Stevens Point on Thursday at Marshfield High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)
Marshfield’s Jeffery Berres competes in the 100-yard backstroke during a dual meet against Stevens Point on Thursday at Marshfield High School. (Photo by Paul Lecker/MarshfieldAreaSports.com)

MARSHFIELD – Marshfield won two events as its dropped a Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet to Stevens Point on Thursday at Marshfield High School.

The Panthers won 103-67 in their season opener. Marshfield is now 1-1 in WVC dual meets.

Ethan Dagit won the 50-yard freestyle in 24.18, and Jacob Dick took first in the 100 breaststroke in 1:09.81 for the Tigers’ two victories.

Marshfield was second in all three relays and had five other runner-up finishes.

Myles Jensen finished second in both the 200 freestyle (1:58.52) and the 500 freestyle (5:22.16), Dagit was second in the 100 freestyle (54.55), Dick took second in the 200 individual medley (2:22.76), and Jeffery Berres was second in the 100 backstroke (1:05.04) for the Tigers.

Drew Harris and Chad Franz were each part of four wins for Stevens Point.

Harris won the 200 IM (2:11.69) and 500 freestyle (5:02.58), and was part of the winning 200 medley relay and 400 freestyle relay teams. Franz was part of the 200 freestyle and 400 freestyle relay teams, and won the 200 freestyle (1:55.01) and 100 backstroke (1:01.82) for the Panthers.

Marshfield will compete at the Chippewa Falls Sprints on Saturday.

Varsity
Stevens Point 103, Marshfield 67
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Stevens Point (Drew Harris, Kyle Franz, Jared Kort, Marco Kurzynski) 1:52.42; 2. Marshfield (Calvin Lawler, Jacob Dick, Jeffery Berres, Ethan Dagit) 1:56.75; 4. Marshfield (Dane Tollefson, Alex Wehrman, Kyle Schultz, Jarreth Schaefer) 2:09.21.
200 freestyle: 1. Chad Franz (SP) 1:55.01; 2. Myles Jensen (MAR) 1:58.52; 3. Connor Berres (MAR) 2:14.87; 6. Cole Hanson (MAR) 2:30.34.
200 IM: 1. Harris (SP) 2:11.69; 2. Dick (MAR) 2:22.76; 5. Eli Swansen (MAR) 2:52.12; 6. Schultz (MAR) 3:01.26.
50 freestyle: 1. Dagit (MAR) 24.18; 5. Schaefer (MAR) 27.19; 6. Eben Lonsdale (MAR) 29.61.
100 butterfly: 1. Kort (SP) 1:03.77; 3. J. Berres (MAR) 1:08.85; 4. Isaac Eberl (MAR) 1:29.50.
100 freestyle: 1. Kurzynski (SP) 54.13; 2. Dagit (MAR) 54.55; 4. Tollefson (MAR) 1:00.12; 6. Lawler (MAR) 1:02.41.
500 freestyle: 1. Harris (SP) 5:02.58; 2. Jensen (MAR) 5:22.16; 4. C. Berres (MAR) 6:09.49; 5. Hanseon (MAR) 6:59.62.
200 freestyle relay: 1. Stevens Point (C. Franz, Kort, David Ward, Kurzynski) 1:39.95; 2. Marshfield (Dick, Lawler, C. Berres, Jensen) 1:49.95; 4. Marshfield (Eberl, Matthew Gronski, Blaine Neinast, Wehrman) 2:01.22; 6. Marshfield (Adian Mayagoitia, Cole Behselich, Michael Wright, Adam Donahue) 2:29.51.
100 backstroke: 1. C. Franz (SP) 1:01.82; 2. J. Berres (MAR) 1:05.04; 4. Tollefson (MAR) 1:12.94; 5. Lawler 9MAR) 1:14.68.
100 breaststroke: 1. Dick (MAR) 1:09.81; 4. Wehrman (MAR) 1:18.81; 5. Swansen (MAR) 1:28.94.
400 freestyle relay: 1. Stevens Point (Harris, Parker Soik, K. Franz, C. Franz) 3:44.40; 2. Marshfield (J. Berres, C. Berres, Dagit, Jensen) 3:47.12; 3. Marshfield (Tollefson, Swansen, Hanson, Schaefer) 4:21.88; 6. Marshfield (Schultz, Gronski, Mayagoitia, Neinast) 5:18.51.
JV
No team scores
200 medley relay:
1. Marshfield (Donahue, Thomas Onan, Jonney Gui, Behselich) 3:09.68.
200 freestyle: 1. Eberl (MAR) 2:45.02; 2. Donahue (MAR) 3:40.46.
200 IM: 1. Wehrman (MAR) 3:00.82.
50 freestyle: 1. Cade Casey (SP) 28.21; 3. Neinast (MAR) 30.05; 5. Behselich (MAR) 38.25; 6. Wright MAR) 40.78; Others – Aiden Berger (MAR) 44.99; Justin Deekollu (MAR) 46.63; Ivan Chen (MAR) 49.12.
100 freestyle: 1. Casey (SP) 1:03.33; 3. Neinast (MAR) 1:16.48; 4. Mayagoitia (MAR) 1:21.07; 5. Gui (MAR) 1:22.63; Others – Gronski (MAR) 1:20.38; Onan (MAR) 1:22.85.
200 freestyle relay: 1. Marshfield (Gui, Chen, Berger, Deekollu) 2:59.83.
100 backstroke: 1. Schaefer (MAR) 1:21.32; 2. Mayagoitia (MAR) 1:40.47; 3. Gonrski (MAR) 2:11.79; 4. Deekollu (MAR) 2:31.02.
100 breaststroke: 1. Schultz (MAR) 1:31.52; 2. Onan (MAR) 2:37.57.
400 freestyle relay: 1. Marshfield (Gui, Onan, Behselich, Donahue) 5:32.90.

News Desk
Author: News Desk

This piece was posted by our news team! Contact us or submit stories at [email protected]