WIAA Releases Girls Playoff Brackets

The WIAA is releasing the Girls Playoff Brackets for the 2020 playoffs.

In Division 1 the Marshfield Tigers, coming off a buzzer-beater to clinch the conference, are the #6 seed and they will host #11 Superior on Friday, February 28th, the winner will face the winner of #3 Green Bay Preble and #14 Wisconsin Rapids.

The Stevens Point Panthers are the #5 seed and will host #12 DePere on Friday, February 28th.

Find the full D1 brackets here.

Division 2

The Medford Raiders are the #7 seed and will host #10 Rice Lake on Tuesday, February 25th. The winner will play at #2 Onalaska on Friday, February 28th.

In the bottom half of that section, the Mosinee Indians are the #5 seed and will travel north to take on #4 seeded Lakeland Union on Friday, February 28th.

Find the full D2 brackets here.

Division 4

The Auburndale Apaches are the #1 seed in their group, they get a first-round bye and will host the winner of #9 Spencer vs #8 Stratford on Friday, February 28th.

Spencer and Stratford will play at Stratford on Tuesday, February 25th.

The Colby Hornets are the #4 seed and will host the #5 seeded Pacelli Cardinals on Friday, February 28th.

The Abbotsford Falcons are the #11 seed and will hit the road on Tuesday, February 25th and take on #6 Necedah.

On the other side of the bracket, the Neillsville Warriors are the #2 seed and will host the winner of #7 Cadott and #10 Whitehall on Friday, February 28th.

Find the full D4 brackets here.

Division 5

In Sectional #1, the Loyal Greyhounds are the #3 seed and will host a regional quarterfinal game against #14 New Auburn on Tuesday, February 25th. The winner of that game will face the winner of #6 EC Immanuel Lutheran and #11 Lake Holcombe on Friday, February 28th.

The Greenwood Indians are the #10 seed and hit the road to take on #7 Flambeau on Tuesday, February 25th. The winner of that game takes on the winner of #15 Turtle Lake and #2 Prairie Farm on Friday, February 28th.

In Sectional #3, The Columbus Dons are the #7 seed and will host the #10 seed Gilmanton on Tuesday, February 25th. The winner will travel to take on #2 Eleva-Strum on Friday, February 28th.

The Pittsville Panthers are the #13 seed and they will hit the road and take on #4 Blair-Taylor on Tuesday, February 25th. Winner of that game plays the winner of #5 Royall and #12 New Lisbon on Friday, February 28th.

Find the full D5 brackets here.

 

Steven Okonek
Author: Steven Okonek