Mosinee’s Kowalski, Miller lead GNC Track and Field All-Conference Team

GREAT NORTHERN CONFERENCE
2021 TRACK & FIELD ALL CONFERENCE TEAMS

Runner of the Year – Boys: Cyle Kowalski Mosinee
Runner of the Year – Girls: Nora Gremban Northland Pines
Field Event Person of the Year – Boys: Kyle Miller Mosinee
Field Event Person of the Year – Girls: Heather Arlen Antigo
Coach of the Year – Boys: Greg Jensen Mosinee
Coach of the Year – Girls: Craig Martens Mosinee

First Team All Conference – Boys
Event Name School Result
100m Dash Cyle Kowalski Mosinee 11.26
200m Dash Cyle Kowalski Mosinee 23.32
400m Dash Bo Peterson Lakeland 50.86
800m Run Noah Buckwalter Tomahawk 2:02.84
1600m Run Joe Sullivan Medford 4:37.71
3200m Run Joe Sullivan Medford 10:00.42
110m Hurdles Cole Worrall Rhinelander 15.67
300m Hurdles Cole Worrall Rhinelander 42.00
4 x 100m Relay Skeen, Snyder Rhinelander 45.47
Tulowitzky, Olcikas
4 x 200m Relay Radish, Ebel Antigo 1:40.02
Ruppel, Fobes
4 x 400m Relay Hayes, Cliver Lakeland 3:35.63
St. Germaine, Peterson
4 x 800m Relay Buckwalter, Norman Tomahawk 9:16.65
Borchardt, Bolder
High Jump Jaden Beske Rhinelander 6’0”
Pole Vault Jacob Hayes Lakeland 12’3”
Long Jump Cyle Kowalski Mosinee 20’7”
Triple Jump Kyle Miller Mosinee 41’11.75”
Shot Put William Stone Lakeland 39’11.25”
Discus Walker Beyerl Mosinee 123’0”

First Team All Conference – Girls
Event Name School Result
100m Dash MacKenzie Wissbroecker Antigo 12.54
200m Dash Kate Fitzgerald Mosinee 25.92
400m Dash Bryn Fronk Medford 1:01.57
800m Run Nora Gremban Northland Pines 2:23.37
1600m Run Nora Gremban Northland Pines 5:24.25
3200m Run Nora Gremban Northland Pines 10:59.20
100m Hurdles Claire Selenske Mosinee 17.55
300m Hurdles Claire Selenske Mosinee 47.98
4 x 100m Relay Brown, Flory Rhinelander 52.06
Lawrence, Germain
4 x 200m Relay M.Fronk, Brost Medford 1:53.62
Brandner, Machon
4 x 400m Relay Ullius, Rotar Lakeland 4:17.65
Melms, Kern
4 x 800m Relay Fleegel, Kahn Medford 10:36.29
Rudolph, Kawa
High Jump Emily Wicklund Mosinee 5’2”
Pole Vault Olivia Wingo Lakeland 10’0”
Long Jump MacKenzie Wissbroecker Antigo 17’10.25”
Triple Jump Emma Germain Rhinelander 32’8.5”
Shot Put Heather Arlen Antigo 36’6.25”
Discus Heather Arlen Antigo 104’3”

Second Team All Conference – Boys
Event Name School Result
100m Dash Caleb Olcikas Rhinelander 11.28
200m Dash Caleb Olcikas Rhinelander 23.38
400m Dash Cyle Kowalski Mosinee 51.80
800m Run Sam Gremban Northland Pines 2:08.00
1600m Run Sam Gremban Northland Pines 4:48.62
3200m Run Drew Bolder Tomahawk 10:12.28
110m Hurdles Andrew Hartwig Northland Pines 16.86
300m Hurdles Evan Utphall Mosinee 43.89
4 x 100m Relay Justice, Stemper Northland Pines 45.81
Rhode, Reppert
4 x 200m Relay Eckrich, Winter Rhinelander 1:40.41
Skeen, Gillingham
4 x 400m Relay Ruetz, Welk Rhinelander 3:37.92
Beske, Worrall
4 x 800m Relay Beaber, Kramer Antigo 9:42.65
Wendt. Schlick
High Jump Kyle Miller Mosinee 5’10”
Pole Vault Kaleb Winter Rhinelander 11’0”
Long Jump Jack Gjovick Northland Pines 19’9.25”
Triple Jump Ty Baker Medford 41’1.25”
Shot Put Brock Snyder Rhinelander 39’7.25”
Discus Kaden Chillemi Rhinelander 115’11”

Second Team All Conference – Girls
Event Name School Result
100m Dash Kate Fitzgerald Mosinee 12.62
200m Dash MacKenzie Wissbroecker Antigo 26.69
400m Dash Grace Kern Lakeland 1:02.23
800m Run Olivia Donohue Mosinee 2:30.51
1600m Run Alicia Kawa Medford 5:37.78
3200m Run Alicia Kawa Medford 12:13.79
100m Hurdles Malina Carattini Mosinee 18.18
300m Hurdles Kate Fitzgerald Mosinee 48.04
4 x 100m Relay Baumann, Weisner Mosinee 53.88
Ahles, Baars
4 x 200m Relay Mccormick, Peissig Tomahawk 1:55.53
Derleth, Woodall
4 x 400m Relay Leszczynski, Lehman Mosinee 4:17.70
Wayerski, Selenske
4 x 800m Relay Reilly, Hansmann Tomahawk 11:08.51
Mann, Reilly
High Jump Rebecca Lawrence Rhinelander 5’0”
Pole Vault Ella Daniels Medford 7’6”
Pole Vault Jaylin Machon Medford 7’6”
Long Jump Adalyn Lehman Mosinee 15’10.25”
Triple Jump Kate Fitzgerald Mosinee 31’9.75”
Shot Put Brooke Baumann Mosinee 32’5”
Discus Brooke Baumann Mosinee 93’1”

Honorable Mention All Conference – Boys
Event Name School Result
100m Dash Nolan St. Germaine Lakeland 11.52
200m Dash Jacques Tulowitzky Rhinelander 23.91
400m Dash Kaden Steckbauer Antigo 53.07
800m Run Logan Edwards Antigo 2:08.68
1600m Run Alex Norman Tomahawk 5:07.90
3200m Run Jack Tlusty Medford 12:00.26
110m Hurdles Evan Utphall Mosinee 17.08
300m Hurdles Andrew Hartwig Northland Pines 44.07
4 x 100m Relay Haling, Cliver Lakeland 48.58
Masayesva, Cobb
4 x 200m Relay Wielhauer, Holoubek Northland Pines 1:41.67
Powell, Gjovick
4 x 400m Relay Steckbauer, Ebel Antigo 3:40.88
Edwards, Radish
4 x 800m Relay Beske, Goldsworthy Rhinelander 9:52.60
Glover, White
High Jump Micah Arnott Tomahawk 5’10”
Pole Vault Emmett Smith Northland Pines 10’6”
Long Jump Drayton Lehman Mosinee 19’4.25”
Triple Jump Adam Hall Tomahawk 41’0.75”
Shot Put Walker Beyerl Mosinee 39’6.25”
Discus Conner Jensen Rhinelander 112’5”

Honorable Mention All Conference – Girls
Event Name School Result
100m Dash Marrissa Fronk Medford 13.25
200m Dash Bryn Fronk Medford 27.01
400m Dash Sydney Leszczynski Mosinee 1:04.51
800m Run Kate Melms Lakeland 2:32.54
1600m Run Olivia Donohue Mosinee 5:56.35
3200m Run Rachael Rae Reilly Tomahawk 12:37.25
100m Hurdles Jaylin Machon Medford 18.52
300m Hurdles Malina Carattini Mosinee 53.41
4 x 100m Relay Brost, Beran Medford 54.54
Klapatauskas, Machon
4 x 200m Relay Musolff, Tischendorf Antigo 1:57.57
Markusen, Wissbroecker
4 x 400m Relay Higgins, Brandner Medford 4:26.27
Rudolph, B.Fronk
4 x 800m Relay Shupe, Wisniewski Mosinee 12:55.21
Wayerski, Kramer
High Jump Annabella Kennedy Mosinee 4’8”
Pole Vault (None-tie for 2nd)
Long Jump Emily Wicklund Mosinee 15’5.5”
Triple Jump Brooklyn Radtke Antigo 30’11”
Shot Put Jenna Zobrak Mosinee 29’2.5”
Discus Bekah Bouton Mosinee 91’7”

We welcome your stories! Contact us at [email protected]!

David Keech
Author: David Keech

David Keech is a math teacher in Wisconsin Rapids and public address announcer for Abbotsord High School. He officiates basketball, baseball, and softball in central Wisconsin. He has reported on amateur sports since 2011, known as 'KeechDaVoice.' David can be reached at [email protected]