McDonell, Colby win Cloverbelt Conference Cross Country Meet

The McDonell Boys and Colby Girls won the team titles for the Cloverbelt Conference Cross Country Meet on Tuesday afternoon.

McDonell took first place with 60 points, Altoona took second with 67, and Neillsville-Granton 3rd with 87.

Place Team Score
1st McDonell Central 60
2nd Altoona 67
3rd Neillsville-Graton 87
4th Cadott 115
5th Loyal-Greenwood 123
6th Colby-Abbotsford 127
7th Stanley-Boyd 173
8th Marshfield Columbus 181
9th Spencer 208

*Fall Creek, Osseo-Fairchild, EC Regis, Owen-Withee, and Thorp-Gilman did not have enough finishers to qualify for the team results.

Dan Anderson of McDonell was the individual champion with a time of 16:46.3, Chase Oehmichen of Colby-Abby finished second at 16:51.9, Peter Weir of Caddott finished third at 17:11.5

Place Name School Time
1st Dan Anderson McDonell Central 16:46.3
2nd Chase Oehmichen Colby-Abby 16:51.9
3rd Peter Weir Cadott 17:11.5
4th Skylar Drinka Neillsville-Granton 17:30.8
5th Avery Horvath Loyal-Greenwood 17:38.4
6th Evan Moss Altoona 17:51.1
7th Taylor Lowry Neillsville-Granton 17:52.6
8th Ayden Darnell Altoona 17:55.6
9th Andrew Scheer Columbus Cath. 17:57.2
10th Connor Genteman Loyal-Greenwood 18:14.0
11th Tad Weiss Cadott 18:18.7
12th Luke Newton McDonell Central 18:20.8
13th Lukas Milas Stanley-Boyd 18:20.8
14th Eddie Mittermeyer McDonell Central 18:23.1
15th Jake Siegenthaler McDonell Central 18:27.5

The Girls Team Championship was won by Colby with a score of 55, Altoona finished second with 74, Fall Creek third with 78.

Place Team Score
1st Colby 55
2nd Altoona 74
3rd Fall Creek 78
4th Loyal-Greenwood 122
5th Eau Claire Regis 132
6th McDonell Central 136
7th Cadott 165
8th Neillsville-Granton 185
9th Osseo-Fairchild 189

*Stanley-Boyd, Spencer, Columbus Cath., Owen-Withee, and Thorp-Gilman did not have enough runners to qualify for the team competitions.

Savannah Schley of Loyal-Greenwood won the individual title for the third time in four years with a time of 19:29.5, Jenna Anders of Fall Creek, last year’s champion, finished 2nd at 19:42.3, Mercedes Romo of Altoona finished third at 20:42.5.

Place Name School Time
1st Savannah Schley Loyal-Greenwood 19:29.5
2nd Jenna Anders Fall Creek 19:42.3
3rd Mercedes Romo Altoona 20:42.5
4th Willow Oehmichen Colby 21:22.4
5th Ellie Eckes McDonell Central 21:24.4
6th Daisey Feiten Colby 21:28.0
7th Janelle Schesel Stanely-Boyd 21:30.0
8th Aurora Weir Osseo-Fairchild 21:55.4
9th Trinity Severson Colby 21:57.0
10th Alison Dubiel Fall Creek 22:07.8
11th Ava Gunderson Altoona 22:10.3
12th Rylan Lindner Loyal-Greenwood 22:11.2
13th Ann David McDonell 22:11.6
14th Eydie Meyers EC Regis 22:12.1
15th Katie Kent Fall Creek 22:13.8

 

You can find the full results and times for both the boys and girls meet, along with the JV meet here.

Sub-Sectionals will take place Monday and Tuesday around the area, make sure to like Sports Onfocus on Facebook for a full breakdown of where we will be.

Steven Okonek
Author: Steven Okonek