Marshfield Cross Country Advances to State; Merrill’s Schmidt Takes First

Chippewa Falls (OnFocus) – The Marshfield girls cross country team advanced to state, taking second place at the Chippewa Falls Division 1 sectional.

Complete qualifiers for state cross country will be published on Monday

Marshfield’s Eliana Kanitz finished in 7th to lead the Tigers.

GIRLS RESULTS

Place TmPl Bib# Name Gr Team Time Pace

1 5982 Elizabeth Schmidt 11 Merrill 18:43.5 6:02 i
2 1 5971 Isabella Jacobsen 11 Menomonie 18:51.1 6:05 t
3 5317 Sara Mlodik 9 D. C. Everest 18:56.6 6:06 i
4 5315 Haley Mason 11 Chippewa Falls 19:06.8 6:10 i
5 2 5973 Madeline Palmer 11 Menomonie 19:15.6 6:12 t
6 5992 Alexi MacDonald 11 Rice Lake 19:19.4 6:14 i
7 3 5955 Eliana Kanitz 11 Marshfield 19:22.9 6:15 t
8 4 5943 Haley Loewe 9 Hudson 19:26.1 6:16 i
9 5314 Elena George 12 Ashland 19:43.8 6:21
10 5 5944 Rubyann Mitchell 10 Hudson 19:45.6 6:22
11 6 5965 Meredith Richter 9 Medford Area 19:52.9 6:24
12 5984 Anna Fitzgerald 10 New Richmond 19:53.2 6:25
13 7 5974 Ali Ruch 11 Menomonie 19:54.3 6:25 t
14 8 5952 Michaela Dick 10 Marshfield 20:01.3 6:27 t
15 9 5964 Alicia Kawa 12 Medford Area 20:09.1 6:30
16 10 5954 Calleigh Kanitz 9 Marshfield 20:11.1 6:30 t
17 5995 Lilly Jensen 9 River Falls 20:17.3 6:32
18 11 5963 Jennifer Kahn 11 Medford Area 20:19.2 6:33
19 5948 Grace Kern 10 Lakeland Union 20:20.9 6:33
20 12 5945 Ryleigh White 10 Hudson 20:22.3 6:34
21 5983 Kate Fitzgerald 11 Mosinee 20:29.4 6:36
22 13 5969 Helen Chen 11 Menomonie 20:32.4 6:37 t
23 14 5970 Brooklyn Hoff 9 Menomonie 20:34.7 6:38 t
24 15 5957 Kairi Kim 11 Marshfield 20:39.6 6:39 t
25 5949 Kate Melms 12 Lakeland Union 20:41.4 6:40
26 16 5961 Bryn Fronk 10 Medford Area 20:44.3 6:41
27 17 5968 Paige Anderson 11 Menomonie 20:45.6 6:41 t
28 18 5956 Dehlia Kilty 12 Marshfield 20:47.2 6:42 t
29 19 5940 Alicia Belany 12 Hudson 20:52.9 6:44
30 20 5966 Brooke Rudolph 10 Medford Area 20:55.1 6:44
31 21 5972 Emma Mommsen 11 Menomonie 21:02.3 6:47 t

BOYS RESULTS

Place TmPl Bib# Name Gr Team Time Pace

1 1 5986 Max Blader 12 New Richmond 16:17.5 5:15 t
2 2 5980 Patrick Schwartz 12 Menomonie 16:18.6 5:15 t
3 5947 Anthony Weeks 12 Hudson 16:19.4 5:16 i
4 5996 Grant Magnuson 12 River Falls 16:23.8 5:17 i
5 3 5985 Cale Bishop 12 New Richmond 16:25.2 5:18 t
6 5994 Derek Penzkover 12 Rice Lake 16:34.5 5:21 i
7 5967 Joe Sullivan 11 Medford Area 16:36.8 5:21 i
8 4 5988 Tyler Harris 12 New Richmond 16:39.6 5:22 t
9 5 5318 Lucas Allen 12 D. C. Everest 16:42.9 5:23 i
10 5316 Lukas Wagner 11 Chippewa Falls 16:47.0 5:25
11 6 6003 Ben Stangel 12 Wausau West 16:58.9 5:28
12 7 5978 Jude Ogden 11 Menomonie 17:02.3 5:30 t
13 8 5934 Aj Appel 12 D. C. Everest 17:02.6 5:30
14 9 5977 Connor Norby 10 Menomonie 17:06.6 5:31 t
15 5959 Henry Hoerneman 11 Marshfield 17:09.6 5:32
16 10 5975 Joel Anderson 11 Menomonie 17:11.5 5:32 t
17 11 5998 Caleb Cychosz 12 Wausau West 17:12.7 5:33
18 12 5981 Morgan Selchow 12 Menomonie 17:15.2 5:34 t
19 5993 Matthew Farm 10 Rice Lake 17:17.0 5:34
20 13 5979 Ethan Phillips 12 Menomonie 17:30.6 5:39 t
21 14 5937 Ethan Hanke 11 D. C. Everest 17:37.7 5:41
22 15 6002 Erik Mikalofsky 12 Wausau West 17:44.0 5:43
23 5950 Scott Balas 12 Lakeland Union 17:45.7 5:43
24 16 5987 Jacob Doerhmann 11 New Richmond 17:47.9 5:44 t
25 17 6004 Aidan Swanson 12 Wausau West 17:48.9 5:45
26 18 5976 Logan McCoy 11 Menomonie 17:49.8 5:45 t

David Keech
Author: David Keech

David Keech is a math teacher in Wisconsin Rapids and public address announcer for Abbotsord High School. He officiates basketball, baseball, and softball in central Wisconsin. He has reported on amateur sports since 2011, known as 'KeechDaVoice.' David can be reached at [email protected]