Marshfield boys second, Auburndale girls fifth at SPASH Cross Country Invitational

STEVENS POINT – The Marshfield boys finished second and girls took sixth, and the Auburndale girls were a solid fifth at the SPASH Panther Cross Country Invitational on Saturday at Standing Rock Park.

Stevens Point swept the team titles, with the boys totaling 50 points and the girls 53. The Marshfield boys were second with 104, while Auburndale only had two runners and no team score. The Auburndale girls had 202 points to finish fifth, and the Marshfield girls were sixth with 211.

Joseph McKee led area boys runners, taking fourth overall in 16:30. Joshua McKee was 15th in 16:56 and Addison Hill was 20th in 17:21 for the Tigers.

Carl Lundgren led Auburndale, taking 52nd in 18:37.

Eliana Kanitz finished ninth for the Marshfield girls in 20:43 and Bailey Bauer took 35th in 21:44.

Auburndale, which won the small school title, was led by McKenna Zieher, who finished 16th in 21:21. Teammate Isabella Jewell was 32nd in 21:43.

Auburndale’s next meet is Tuesday at the Stratford Invitational, while Marshfield will be off until next Saturday, Sept. 15, when it takes part in the Smiley Invitational in Wausau. Auburndale will also compete at the Smiley.

SPASH Panther Cross Country Invitational
Sept. 8, at Standing Rock Park
Boys
Team scores:
1. Stevens Point 50; 2. Marshfield 104; 3. Neenah 123; 4. D.C. Everest 178; 5. Rosholt 204; 6. Mosinee 205; 7. Wisconsin Rapids Assumption 208; 8. Wisconsin Rapids 229; 9. Waupaca 231; 10. Wausau West 232; 11. Port Washington 236; 12. Beaver Dam 237; 13. Wausau East 307; 14. Merrill 363; 15. Northland Pines 436; 16. Amherst 507; 17. Stevens Point Pacelli 519; 18. Iola-Scandinavia 529; 19. Edgar 560; 20. Nekoosa 571; 21. Adams-Friendship 579; Auburndale incomplete.
Top 10, and Marshfield and Auburndale finishers: 1. Adam Rzentkowski (ROS) 15:50; 2. Chad Franz (SP) 16:17; 3. Ryan Hartman (WW) 16:30; 4. Joseph McKee (MAR) 16:30; 5. Garrett Dolan (WRA) 16:32; 6. Sean Dolan (WRA) 16:41; 7. Austin Henderson (NEE) 16:42; 8. Zach Scharbarth (SP) 16:47; 9. Alex Strojny (SP) 16:48; 10. Isaiah Winowski (DC) 16:49; 15. Joshua McKee (MAR) 16:56; 20. Addison Hill (MAR) 17:21; 33. Eli Swanson (MAR) 17:55; 34. Carter Chojnacki (MAR) 17:57; 36. Henry Horneman (MAR) 18:08; 43. Tanner Kanable (MAR) 18:20; 52. Carl Lundgren (AUB) 18:37; 61. Jacob Dick (MAR) 18:54; 114. Ian Lang (AUB) 20:52.
Girls
Team scores:
1. Stevens Point 53; 2. Verona 108; 3. Neenah 159; 4. Beaver Dam 167; 5. Auburndale 202; 6. Marshfield 211; 7. Wisconsin Rapids 212; 8. Wausau West 221; 9. D.C. Everest 231; 10. Port Washington 236; 11. Rosholt 245; 12. Mosinee 305; 13. Amherst 305; 14. Edgar 373; 15. Wausau East 398; 16. Iola-Scandinavia 447; 17. Stevens Point Pacelli 450; 18. Northland Pines 489; 19. Adams-Friendship 568; 20. Nekoosa 577.
Top 10, and Marshfield and Auburndale finishers: 1. Roisin Willis (SP) 18:53; 2. Jada Beacom (IS) 19:50; 3. Marissa Ellenbecker (ED) 19:59; 4. Willow Sering (WR) 20:00; 5. Grace Belson (SP) 20:18; 6. Faith Dix (WR) 20:24; 7. Malorie Schmoll (DC) 20:27; 8. Krista Baumgartner (NEE) 20:36; 9. Eliana Kanitz (MAR) 20:43; 10. Bethany Stacey (PW) 20:50; 16. McKenna Zieher (AUB) 21:21; 32. Isabella Jewell (AUB) 21:43; 35. Bailey Bauer (MAR) 21:44; 42. Macie Schmeiser (AUB) 21:56; 46. Meghan Jaeger (MAR) 22:01; 53. Erricka Zenner (AUB) 22:16; 55. Kairi Kim (MAR) 22:19; 68. Vanessa Mitchell (AUB) 22:49; 72. Jordyn Karl (AUB) 23:03; 76. Allie Geiger (MAR) 23:12; 77. Taylor Stanton (AUB) 23:20; 86. Annalise Jewell (AUB) 23:33; 97. Reese Scheibe (MAR) 23:58; 103. Leah Brown (MAR) 24:16.

News Desk
Author: News Desk

This piece was posted by our news team! Contact us or submit stories at [email protected]