D.C. Everest Girls Track Takes 1st at State; Area D1 State Track Results

LaCrosse (OnFocus) – Area Division 1 girls competed at state in less than ideal conditions, dealing with rain most of the day, and when the action concluded, the D.C. Everest girls took first place with 46 points.

Area Event Winners:

  • Danni Langseth, D.C Everest, Shot Put (won by over 4 feet)
  • Danni Langseth, D.C. Everest, Discus (won by over 9 feet)

Area finishers in the Top 10

  • 4th Ellia Roble, D.C. Everest, 100 M Dash
  • 8th Brittany Beadles, SPASH, 200 M Dash
  • 5th Elizabeth Schmidt, Merrill, 800 M Run
  • 6th Elizabeth Schmidt, Merrill, 1600 M Run
  • 5th D.C Everest 4X100 M Relay (Jaipuri, Rakovec, Lehrke, Roble)
  • 6th Merrill 4X400 M Relay (Seliger, Troyer, Crossman, Schmidt)
  • 4th Brenna Lehrke, D.C. Everest, Long Jump
  • 4th Kaylee Rajek, D.C. Everest, Triple Jump
  • 7th Sadie Rakovec, D.C. Everest, Triple Jump
  • 5th Ella Pavlovich, D.C. Everest, Discus
  • 8th Caitlin Grisham, D.C. Everest, Discus
  • 10th Aubri Brown, Marshfield, Discus
Girls 100 Meter Dash Division 1
========================================================================
10 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
State Record: M 11.38  2011        Dezerea Bryant, Milw Bradley Tech           
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jetta Mays                12 Wauwatosa East           11.97Q -0.6  2 
  2 Lola Kolawole             10 Whitefish Bay            12.08Q -0.8  1 
  3 Brooklyn Sandvig          10 Chippewa Falls           12.50Q -0.3  3 
  4 Emily Elford              12 Fond du Lac              12.63q -0.6  2 
  5 Ellia Roble               10 D. C. Everest            12.68q -0.8  1 
  6 Kalea Weyenberg           11 Appleton North           12.73q -0.3  3 
  7 Kialis Anderson           11 Westosha Central         12.78q -0.6  2  12.776
  8 Andrea Glaz               12 Oak Creek                12.78q -0.8  1  12.779
  9 Nyla Spicer               11 Sheboygan North          12.82q -0.3  3  12.813
 10 Ellie Zagel               10 Slinger                  12.82q -0.6  2  12.815
 11 Destiny Mitchell          11 Milw. Riverside          12.82  -0.3  3  12.817
 12 Danika Apple               9 Notre Dame Acad.         12.83  -0.6  2 
 13 Lyric Johnson             11 Hortonville              12.86  -0.8  1 
 14 Analyiah Guardiola         9 Waterford Union          12.90  -0.6  2 
 15 Summer Grigg               9 Waunakee                 12.93  -0.6  2 
 16 Deanna Campbell           12 Wis Lutheran             12.94  -0.3  3 
 17 Rachel Blaskowski         11 Oak Creek                12.97  -0.6  2 
 18 Abigail Groleau           11 Stoughton                12.99  -0.3  3  12.986
 19 Makayla Hughes            12 Dsha                     12.99  -0.8  1  12.990
 20 Morgan Valentino          11 Homestead                13.08  -0.8  1 
 21 Rebecca Randleman         10 River Falls              13.10  -0.8  1 
 22 Joy Bailey                11 Verona Area              13.14  -0.8  1 
 23 Adyn Theriault            11 Fort Atkinson            13.23  -0.3  3 
 24 Lilly Wepking              9 Verona Area              13.60  -0.3  3 
 
Girls 100 Meter Dash Division 1
============================================================================
State Record: M 11.38  2011        Dezerea Bryant, Milw Bradley Tech           
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Jetta Mays                12 Wauwatosa East           11.86   0.3  10   
  2 Lola Kolawole             10 Whitefish Bay            12.34   0.3   8   
  3 Brooklyn Sandvig          10 Chippewa Falls           12.43   0.3   6   
  4 Ellia Roble               10 D. C. Everest            12.66   0.3   5   
  5 Kalea Weyenberg           11 Appleton North           12.70   0.3   4   
  6 Ellie Zagel               10 Slinger                  12.73   0.3   3   
  7 Kialis Anderson           11 Westosha Central         12.74   0.3   2   
  8 Nyla Spicer               11 Sheboygan North          12.76   0.3   1   
  9 Emily Elford              12 Fond du Lac              12.77   0.3 
 10 Andrea Glaz               12 Oak Creek                13.00   0.3 
 
Girls 200 Meter Dash Division 1
========================================================================
10 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
State Record: M 23.01  2011        Dezerea Bryant, Milw Bradley Tech           
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jetta Mays                12 Wauwatosa East           25.01Q  0.4  3 
  2 Brooklyn Sandvig          10 Chippewa Falls           25.31Q  1.0  2 
  3 Lola Kolawole             10 Whitefish Bay            25.32Q  0.2  1 
  4 Kalea Weyenberg           11 Appleton North           25.86q  0.2  1 
  5 Aaliyah Taylor            11 Milw. Rufus King         25.88q  0.4  3 
  6 Emily Elford              12 Fond du Lac              26.14q  0.2  1 
  7 Maia Mays                 12 Wauwatosa East           26.15q  0.4  3 
  8 Danika Apple               9 Notre Dame Acad.         26.17q  1.0  2 
  9 Madeline Hogan            10 Monona Grove             26.19q  1.0  2 
 10 Korynne Moga              10 Homestead                26.33q  0.4  3 
 11 Katarina Aranguiz         12 Hartford Union           26.37   0.4  3 
 12 Abigail Groleau           11 Stoughton                26.42   0.2  1  26.417
 13 Kialis Anderson           11 Westosha Central         26.42   1.0  2  26.420
 14 Ellie Johnson             12 Kettle Moraine           26.50   0.4  3 
 15 Morgan Cross              11 Sun Prairie              26.51   0.2  1 
 16 Grace Hansen              10 EC Memorial              26.63   0.2  1 
 17 Ashlyn Uebersetzig        12 West Bend West           26.64   1.0  2 
 18 Abby Szolyga              10 Waukesha South           26.69   1.0  2 
 19 Sykora Stanek             10 Reedsburg Area           26.79   1.0  2  26.781
 20 Rachel Blaskowski         11 Oak Creek                26.79   0.4  3  26.790
 21 Andrea Glaz               12 Oak Creek                26.92   0.2  1 
 22 Madison Crossman          10 Merrill                  27.00   0.2  1 
 23 Kenzie Nickels            12 Middleton                27.09   0.4  3 
 24 Nevaeh Johnson            10 Bay Port                 27.22   1.0  2 
 
Girls 200 Meter Dash Division 1
============================================================================
State Record: M 23.01  2011        Dezerea Bryant, Milw Bradley Tech           
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Jetta Mays                12 Wauwatosa East           24.59  -0.1  10   
  2 Lola Kolawole             10 Whitefish Bay            25.60  -0.1   8   
  3 Brooklyn Sandvig          10 Chippewa Falls           26.08  -0.1   6   
  4 Kalea Weyenberg           11 Appleton North           26.29  -0.1   5    26.286
  5 Maia Mays                 12 Wauwatosa East           26.29  -0.1   4    26.287
  6 Emily Elford              12 Fond du Lac              26.29  -0.1   3    26.288
  7 Aaliyah Taylor            11 Milw. Rufus King         26.65  -0.1   2   
  8 Madeline Hogan            10 Monona Grove             26.74  -0.1   1   
  9 Danika Apple               9 Notre Dame Acad.         26.84  -0.1 
 10 Korynne Moga              10 Homestead                26.96  -0.1 
 
Girls 400 Meter Dash Division 1
==========================================================================
State Record: M 53.71  2017        Brooke Jaworski, Wausau West                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brooklyn Sandvig          10 Chippewa Falls           58.57   3  10   
  2 Sarah Bova                12 Waunakee                 58.59   3   8   
  3 Chloe Larsen              12 Waunakee                 58.64   3   6   
  4 Lola Kolawole             10 Whitefish Bay            59.61   3   5   
  5 Alexa Kinas                9 Kaukauna                 59.62   3   4   
  6 Aaliyah Taylor            11 Milw. Rufus King       1:00.04   2   3   
  7 Madeline Hogan            10 Monona Grove           1:00.58   3   2   
  8 Brittany Beadles          10 Stevens Point          1:00.70   3   1   
  9 Jocelyn Thomson            9 West De Pere           1:00.79   2 
 10 Ally Schmitz              11 Fond du Lac            1:00.98   3 
 11 Ashlyn Uebersetzig        12 West Bend West         1:01.20   2 
 12 Dyllan Powers             11 New Richmond           1:01.27   3 
 13 Amanda VanCalster          9 Green Bay Preble       1:01.31   2 
 14 Ivian Taylor              12 Milw. Marshall         1:01.75   1 
 15 Vivian Ford               11 Badger                 1:01.80   1 
 16 Nadia Phillips            10 Wauwatosa East         1:01.85   2 
 17 Allie Ziebell              9 Neenah                 1:01.88   1 
 18 Lauren Haas               12 Fort Atkinson          1:02.09   2 
 19 Lily Cooper               10 Elkhorn Area           1:02.51   1 
 20 Maia Mays                 12 Wauwatosa East         1:02.77   3 
 21 Regan Scott                9 Brookfield East        1:04.65   2 
 22 Emma Conto                11 Oak Creek              1:05.56   1 
 23 Clare Fallon               9 Westosha Central       1:05.81   1 
 24 Annie Herrmann            10 Indian Trail           1:06.40   1 
 
Girls 800 Meter Run Division 1
==========================================================================
State Record: M 2:05.68  2019        Roisin Willis, Stevens Point              
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lydia Malecek             12 Onalaska               2:11.36   2  10   
  2 Rylee Coleman             11 Janesville Craig       2:15.06   2   8   
  3 Julia Neustedter          12 Brookfield Cent.       2:16.05   2   6   
  4 Anna Fauske               12 Kaukauna               2:16.67   2   5   
  5 Elizabeth Schmidt         11 Merrill                2:17.02   2   4   
  6 Kylie Finger              12 Oconomowoc             2:17.21   2   3   
  7 Rachel Helm               11 Muskego                2:17.57   2   2   
  8 Katya Geyer               12 Ashwaubenon            2:18.15   2   1   
  9 Alicia Belany             12 Hudson                 2:19.44   2 
 10 Ally Schmitz              11 Fond du Lac            2:20.10   1 
 11 Mckenzie Gruner           11 Baraboo                2:20.85   2 
 12 Audrey Amaya              11 Racine Case            2:20.90   1 
 13 Jada Zorn                 11 Fort Atkinson          2:21.65   1 
 14 Jillian Krueger            9 Kimberly               2:22.38   1 
 15 Sara Mlodik                9 D. C. Everest          2:23.73   1 
 16 Eva Koos                  10 Mukwonago              2:24.03   1 
 17 Sarah Martens             10 Muskego                2:24.17   1 
 18 Hannah Daws               11 Brookfield East        2:24.95   1 
 19 Cailin Olenchek           11 Wauwatosa East         2:26.06   1 
 20 Kealan Mcnally            12 Whitefish Bay          2:26.10   1 
 21 Peighton Nelson           12 Monona Grove           2:26.30   2 
 22 Audrey Grimm              12 Cedarburg              2:26.35   1 
 23 Morgan Kopidlansky        11 West Bend West         2:26.46   1 
 24 Peyton Weiss              11 Milw. Rufus King       2:35.03   2 
 
Girls 1600 Meter Run Division 1
==========================================================================
State Record: M 4:43.20  2001        Brooke Novak, Kaukauna                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anna Fauske               12 Kaukauna               4:56.54   2  10   
  2 Lauren Pansegrau          11 Middleton              4:58.90   2   8   
  3 Molly Desotell            12 Notre Dame Acad.       5:00.21   2   6   
  4 Amalia Malecek            12 Onalaska               5:00.32   2   5   
  5 Kylie Finger              12 Oconomowoc             5:00.44   2   4   
  6 Elizabeth Schmidt         11 Merrill                5:03.95   2   3   
  7 Eva Kuehn                  9 Wis Lutheran           5:06.68   2   2   
  8 Sarah Martens             10 Muskego                5:07.62   2   1   
  9 Eva Koos                  10 Mukwonago              5:08.96   1 
 10 Dani Thompson             12 Sun Prairie            5:09.50   2 
 11 Summer Schuster           10 Slinger                5:09.99   1 
 12 Audrey Grimm              12 Cedarburg              5:12.06   1 
 13 Jillian Heth              11 EC Memorial            5:14.28   1 
 14 Hailey Novitski           10 Green Bay Preble       5:15.94   2 
 15 Kealan Mcnally            12 Whitefish Bay          5:17.68   2 
 16 Natalie Rhodes            12 Madison Memorial       5:19.48   1 
 17 Sophie Scopp              12 Dsha                   5:19.79   2 
 18 Mara Talabac              11 Milton                 5:22.52   1 
 19 Nicole Orejuela           10 Brookfield Cent.       5:25.72   1 
 20 Olivia Pietras            10 Muskego                5:25.89   1 
 21 Savannah Fraley           10 Homestead              5:26.51   1 
 22 Zori Zembroski             9 Muskego                5:27.31   1 
 23 Allison Weissinger        12 River Falls            5:28.05   1 
 24 Emma Gilbertsen           12 Watertown              5:39.29   1 
 
Girls 3200 Meter Run Division 1
=======================================================================
State Record: M 10:13.68  2016        Aubrey Roberts, Eau Claire Memorial      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauren Pansegrau          11 Middleton             10:21.60   10   
  2 Kora Malecek              12 Onalaska              10:29.33    8   
  3 Isabella Jacobsen         11 Menomonie             10:57.93    6   
  4 Noelle Junig              10 Muskego               11:00.08    5   
  5 Dani Thompson             12 Sun Prairie           11:01.50    4   
  6 Summer Schuster           10 Slinger               11:02.18    3   
  7 Lily Kriegel               9 Whitefish Bay         11:04.08    2   
  8 Molly Desotell            12 Notre Dame Acad.      11:07.63    1   
  9 Sydney Fauske              9 Kaukauna              11:10.41  
 10 Caitlyn O'Neil            11 Cedarburg             11:13.91  
 11 Zaira Malloy-Salgado      10 Middleton             11:18.57  
 12 Leane Willemse            12 Homestead             11:19.16  
 13 Katie Rassbach             9 EC North              11:22.25  
 14 Kylie Finger              12 Oconomowoc            11:24.21  
 15 Haley Loewe                9 Hudson                11:24.98  
 16 Sophie Scopp              12 Dsha                  11:27.87  
 17 Eva Kuehn                  9 Wis Lutheran          11:37.42  
 18 Rachel Krouse             12 Wauwatosa West        11:39.73  
 19 Cailin Kinas              12 Kaukauna              11:46.83  
 20 McKayla Felton            12 Muskego               11:52.00  
 21 Reagan Zimmerman          11 Sun Prairie           11:53.85  
 22 Mara Talabac              11 Milton                11:56.86  
 23 Sara Jochims              12 Muskego               12:08.60  
 24 Bethany Stacey            12 Port Washington       12:16.82  
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
========================================================================
10 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
State Record: M 13.67  2014        Danielle Riggins, Kenosha Tremper           
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Sydney Arndt              11 Fond du Lac              14.48Q  0.8  3 
  2 Ellie Johnson             12 Kettle Moraine           14.52Q +0.0  1 
  3 Kynnedi Malone            12 Nicolet                  15.02Q  0.5  2 
  4 Madeline Hogan            10 Monona Grove             15.14q +0.0  1 
  5 Brooke Crosby             12 Sun Prairie              15.26q +0.0  1 
  6 Ana Ashworth              11 Madison Memorial         15.47q  0.5  2 
  7 Hanna Reichenberger       12 Kimberly                 15.81q +0.0  1 
  8 Rachel Kleinhans           9 Arrowhead                15.85q  0.5  2 
  9 Abby Keane                12 Brookfield Cent.         15.90q  0.8  3 
 10 Anna Szepieniec           10 DeForest                 15.93q  0.5  2 
 11 Megan Zemke                9 D. C. Everest            15.96   0.8  3 
 12 Emilee Booker             12 Badger                   15.99   0.5  2 
 13 Sierra Thuecks            12 Hartford Union           16.17  +0.0  1 
 14 Brooklyn Lamers            9 Union Grove              16.30  +0.0  1 
 15 Lauren Borchardt          12 Manitowoc Linc.          16.51   0.8  3 
 16 Sophia Kohl               12 Wausau West              16.53  +0.0  1 
 17 Ellie Drews               10 West De Pere             16.59  +0.0  1 
 18 Peyton Berryman           11 Homestead                16.80   0.8  3 
 19 Carlie Tesch              11 Muskego                  16.99   0.5  2 
 20 Olivia Schmidt             9 Wauwatosa West           17.04   0.8  3 
 21 Addie Zinck               12 New Richmond             17.10   0.8  3 
 22 Elliana Knudsen           11 Indian Trail             17.22   0.5  2 
 23 Allison Work              11 Brookfield East          17.30   0.5  2  17.299
 24 Jillian Anderson           9 Bay Port                 17.30   0.8  3  17.300
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
============================================================================
State Record: M 13.67  2014        Danielle Riggins, Kenosha Tremper           
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Ellie Johnson             12 Kettle Moraine           14.21   0.3  10   
  2 Sydney Arndt              11 Fond du Lac              14.58   0.3   8   
  3 Kynnedi Malone            12 Nicolet                  14.83   0.3   6   
  4 Madeline Hogan            10 Monona Grove             14.95   0.3   5   
  5 Ana Ashworth              11 Madison Memorial         15.11   0.3   4   
  6 Brooke Crosby             12 Sun Prairie              15.12   0.3   3   
  7 Anna Szepieniec           10 DeForest                 15.43   0.3   2   
  8 Rachel Kleinhans           9 Arrowhead                15.82   0.3   1   
  9 Hanna Reichenberger       12 Kimberly                 15.84   0.3 
 10 Abby Keane                12 Brookfield Cent.         16.16   0.3 
 
Girls 300 Meter Hurdles Division 1
==========================================================================
State Record: M 41.40  2018        Brooke Jaworski, Wausau West                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anna Szepieniec           10 DeForest                 45.61   3  10   
  2 Brooke Crosby             12 Sun Prairie              46.02   3   8   
  3 Sydney Arndt              11 Fond du Lac              46.42   3   6   
  4 Emilee Booker             12 Badger                   46.69   3   5   
  5 Brooklyn Lamers            9 Union Grove              47.12   1   4   
  6 Sierra Thuecks            12 Hartford Union           47.22   3   3   
  7 Kayden Kruchoski          12 Kettle Moraine           47.32   2   2   
  8 Eva Brandenburg            9 Homestead                47.61   3   1   
  9 Liv Baumann               12 Arrowhead                47.71   3 
 10 Kaitlyn Ulalisa           10 Waukesha West            47.92   2 
 11 Gretchen McNeal           11 Germantown               47.99   3 
 12 Ashley Bartelt            12 Hartford Union           48.03   3 
 13 Sophia Kohl               12 Wausau West              48.06   2 
 14 Kyla Hendricks            10 Bay Port                 48.20   1 
 15 Ellie Drews               10 West De Pere             48.29   2 
 16 Kiara Malloy-salga        12 Middleton                48.77   1 
 17 Abby Szolyga              10 Waukesha South           48.94   2 
 18 Therese Missiaen          12 Muskego                  49.02   1 
 19 Clare Marchant             9 Brookfield Cent.         49.08   2 
 20 Stacy Kipkoskei            9 DeForest                 49.15   1 
 21 Ellen Somerville          11 Hudson                   49.30   3 
 22 Addie Zinck               12 New Richmond             49.38   2 
 23 Emily Bruss                9 Pulaski                  49.85   1 
 24 Elliana Knudsen           11 Indian Trail             50.05   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Division 1
==========================================================================
State Record: M 46.02  2011        Milw. Bradley Technical, Milw Bradley Tech  
                       E Fuller-Stewart, T Whittley, A Howard, D Bryant  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Muskego                                               50.07   3  10   
     1) Tessa Buckmaster 11             2) Megan Reedy 9                  
     3) Grace Lundie 11                 4) Angelica Refinski 10           
     5) lexi Kandziora 12               6) Saige Seawright 11             
  2 Homestead                                             50.24   3   8   
     1) Morgan Valentino 11             2) Anna Timme 12                  
     3) Bailey Timmer 12                4) Theadora Krueger 12            
     5) Delaney Buzzell 10              6) Korynne Moga 10                
  3 Mukwonago                                             50.64   3   6   
     1) Lilly Cobb 10                   2) Anna Blaszkowski 12            
     3) Taylor Boucher 12               4) Logan Fritsch 11               
     5) Olivia Carey 9                  6) Liz Eilertson 12               
  4 Oak Creek                                             50.66   3   5   
     1) Andrea Glaz 12                  2) Makayla Wesemann 11            
     3) Ayla Schuster 9                 4) Rachel Blaskowski 11           
     5) Westiara Mullens 9              6) Abigail Weishoff 12            
  5 D. C. Everest                                         51.16   3   4   
     1) Isabelle Jaipuri 10             2) Sadie Rakovec 11               
     3) Brenna Lehrke 11                4) Ellia Roble 10                 
     5) Jaylee Thomas 10                6) Ciarra Wanta 11                
  6 Pewaukee                                              51.42   3   3   
     1) Grace Pasdera 10                2) Chelsea Danner 12              
     3) Lauren Mistele 10               4) Jordan Berglin 12              
     5) Ava Kienbaum 10                 6) Helena Cady 10                 
  7 River Falls                                           51.47   2   2   
     1) Kyla Kubera 12                  2) Brooklyn Silloway 10           
     3) Elise Frisbie 11                4) Rebecca Randleman 10           
     5) Zoe Wise 11                     6) Josie Johnson 11               
  8 West De Pere                                          51.58   3   1   
     1) Faith Kibbe 9                   2) Lilah Peterson 11              
     3) Jayna Schema 10                 4) Eliza Aitken 10                
     5) Erika Ukkola 9                  6) Emma Schoenwalder 9            
  9 Waunakee                                              51.67   1  51.668
     1) Summer Grigg 9                  2) Chloe Larsen 12                
     3) Kylee Grabarski 11              4) Sarah Bova 12                  
     5) Lauren Statz 12                 6) Haley Ronk 12                  
 10 Kimberly                                              51.67   1  51.669
     1) Madison Weyenberg 9             2) Haley Stannard 9               
     3) Amaija Powell 11                4) Hanna Reichenberger 12         
     5) Miranda Winkler 10              6) Kathryn Johnston 10            
 11 Sheboygan North                                       51.68   2 
     1) Alexis Johnson 12               2) Hattie Herrmann 11             
     3) Sylvia Green 11                 4) Nyla Spicer 11                 
     5) Carly Kreisa 11                 6)                                
 12 Sussex Hamilton                                       51.88   2 
     1) Isabelle Nagai 9                2) Zamirah Green 10               
     3) Hailey Krueger 11               4) Cassandra Uribe 11             
     5) Alicia Holzem 11                6) Emma Kleba 10                  
 13 Wausau West                                           51.92   2 
     1) Chloe Weisenberger 11           2) Grace Michalske 12             
     3) Rachel Jaworski 12              4) Madeline Hahn 9                
     5) Keara Schoen 10                 6) Robyn Kirsch 12                
 14 Dsha                                                  51.94   2 
     1) Makayla Hughes 12               2) Caitlyn O'Brien 11             
     3) Michalene Mcquide 11            4) Felicity Giampietro 10         
     5) Claire Chontos 10               6) Araeya Huerta 10               
 15 Nicolet                                               51.95   3 
     1) Sydney Griffin 9                2) Ituoghirisic Igoni 12          
     3) Olivia Theisen 10               4) Kynnedi Malone 12              
     5) Jalise Owens 12                 6) Angela Dale 9                  
 16 Cedarburg                                             52.06   1 
     1) Amanda Babcock 11               2) Maya Evans 11                  
     3) Jenna Rusch 9                   4) Rachael Kubichka 10            
     5) Teresa Nelson 11                6)                                
 17 Stoughton                                             52.15   3 
     1) Savy Borroughs 12               2) Annie Tangeman 11              
     3) Natiya Ballard 9                4) Abigail Groleau 11             
     5) Lauren Amstadt 10               6) Ellie Trieloff 12              
 18 Madison Memorial                                      52.16   1 
     1) Nevaeh Harden 10                2) Jenai Miller 12                
     3) Adeja Shannon 12                4) Ana Ashworth 11                
     5) Brynn Fuller 11                 6) Sarah Hershberger 11           
 19 Indian Trail Academy                                  52.18   2 
     1) Te'Janyia Watkins 10            2) Emily Barclay 11               
     3) Alissa Taylor 10                4) Heaven Williams 11             
     5) LaNaiya Kelly 10                6) Tiara Murray 10                
 20 Verona Area                                           52.19   1 
     1) Maggie Veak 12                  2) Lilly Wepking 9                
     3) Lilly Hauski 10                 4) Joy Bailey 11                  
     5) Kelly Burkle 12                 6) Kierra Garel 11                
 21 Janesville Parker                                     52.33   2 
     1) Amber Schoville 11              2) Brooke Payne 11                
     3) Hayley Kenyon 11                4) Jeniyah Everson 10             
     5) Emma Lippens 11                 6) Mya Barnes 9                   
 22 Slinger                                               52.61   1 
     1) Brenna Meyers 12                2) Ellie Zagel 10                 
     3) Anna Kluever 12                 4) Rachel Romans 12               
     5) Ryann Vetter 10                 6) Paige Pfeifer 12               
 23 Milwaukee Lutheran                                    52.83   1 
     1) Jamera Bean 12                  2) Harmony Johnson 9              
     3) Ayomide Adeniyi 9               4) Taniera Haynes 11              
     5) Amalia Bansemar 11              6)                                
 -- Appleton North                                           DQ   3 
     1) Grace Demetrician 12            2) Kalea Weyenberg 11             
     3) Madisen Miller 11               4) Ryan Guest 10                  
     5) Ava Dugan 9                     6) Lauren Schinke 10              
 
Girls 4x200 Meter Relay Division 1
==========================================================================
State Record: M 1:38.46  2008        Milw. Bradley                             
                         D. Bryant, S. York, S. Gregory, J. Hudgins        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Muskego                                             1:44.59   3  10   
     1) Nicole Doerr 12                 2) Megan Reedy 9                  
     3) Grace Lundie 11                 4) Angelica Refinski 10           
     5) lexi Kandziora 12               6) Tessa Buckmaster 11            
  2 Pewaukee                                            1:45.66   3   8   
     1) Grace Pasdera 10                2) Chelsea Danner 12              
     3) Lauren Mistele 10               4) Jordan Berglin 12              
     5) Jo Braier 10                    6) Elizabeth Ehlert 11            
  3 Homestead                                           1:46.12   3   6   
     1) Bailey Timmer 12                2) Theadora Krueger 12            
     3) Eva Brandenburg 9               4) Korynne Moga 10                
     5) Morgan Valentino 11             6) Anna Timme 12                  
  4 Mukwonago                                           1:46.41   3   5   
     1) Lily Cobb 10                    2) Olivia Carey 9                 
     3) Julia Fischer 10                4) Logan Fritsch 11               
     5) Taylor Boucher 12               6) Liz Eilertson 12               
  5 River Falls                                         1:46.51   3   4   
     1) Kyla Kubera 12                  2) Brooklyn Silloway 10           
     3) Elise Frisbie 11                4) Rebecca Randleman 10           
     5) Daphnie Wiatr 12                6) Zoe Wise 11                    
  6 Kettle Moraine                                      1:47.01   3   3   
     1) Lindsey McLean 12               2) Ella Sivak 11                  
     3) Kayden Kruchoski 12             4) Ellie Johnson 12               
     5) Emily Gehrke 11                 6) Grace Renk 10                  
  7 Hudson                                              1:47.60   3   2   
     1) Ava Wilber 11                   2) Mikayla Kallenbach 12          
     3) Carolyn Shumaker 12             4) Molly Kallenbach 12            
     5) Lilly Johnson 9                 6) Amber Robey 12                 
  8 Sun Prairie                                         1:47.85   2   1   
     1) Brooke Crosby 12                2) Rachel Rademacher 11           
     3) Audrey Seefeld 9                4) Morgan Cross 11                
     5) Maddie Wirtz-Olsen 11           6) Elena Lipinski 9               
  9 Arrowhead                                           1:48.03   3 
     1) Liv Baumann 12                  2) Bella Samz 10                  
     3) Meghan Reinders 11              4) Jenna Erickson 12              
     5) Julia Moore 12                  6) Alyssa Merlet 10               
 10 Madison Memorial                                    1:48.29   2 
     1) Jenai Miller 12                 2) Charlotte Sweet 12             
     3) Kiara Bissen 12                 4) Ana Ashworth 11                
     5) Audrey Braun 11                 6) Nevaeh Harden 10               
 11 Bay Port                                            1:48.93   3 
     1) Ava Murphy 12                   2) Mackenzey Kronberg 11          
     3) Kennedy Nolle 11                4) Nevaeh Johnson 10              
     5) Natasha Johnson 10              6) McKenna Sedlacek 9             
 12 Wisconsin Lutheran                                  1:49.07   3 
     1) Deanna Campbell 12              2) Koto Imahori 12                
     3) Myla Ellis 11                   4) Jaiah Hopf 11                  
     5) Bella Backus 9                  6) Emma Johnson 12                
 13 Nicolet                                             1:49.18   1 
     1) Sydney Griffin 9                2) Ituoghirisic Igoni 12          
     3) Olivia Theisen 10               4) Kynnedi Malone 12              
     5) Angela Dale 9                   6) Amari Vinson 11                
 14 Indian Trail Academy                                1:49.47   2 
     1) Te'Janyia Watkins 10            2) Emily Barclay 11               
     3) Alissa Taylor 10                4) Heaven Williams 11             
     5) Mia Granucci 9                  6) Tiara Murray 10                
 15 Wausau West                                         1:49.49   2 
     1) Abigail Bushman 11              2) Grace Michalske 12             
     3) Madeline Hahn 9                 4) Rachel Jaworski 12             
     5) Keara Schoen 10                 6) Emmy Skogstad 9                
 16 Onalaska                                            1:50.38   1 
     1) Jenna Richgels 9                2) Taylor Molling 10              
     3) Josie Blum 10                   4) Thomas Alli 10                 
     5) Carmen Roraff 10                6) Payton Mickschl 9              
 17 Kimberly                                            1:50.78   1 
     1) Amaija Powell 11                2) Cadence Wadel 9                
     3) Mckenzie Vosters 10             4) Haley Stannard 9               
     5) Madison Weyenberg 9             6) Kendall Diedrick 11            
 18 Hartford Union                                      1:51.30   1 
     1) Sophia Stys 9                   2) Abby Tomes 9                   
     3) Landri Benson 11                4) Katarina Aranguiz 12           
     5) Ally Zickert 12                 6) Izabella Voravong 11           
 19 Cedarburg                                           1:51.37   1 
     1) Amanda Babcock 11               2) Jenna Rusch 9                  
     3) Teresa Nelson 11                4) Maya Evans 11                  
 20 Franklin                                            1:51.40   1 
     1) Dru Davis 11                    2) Parker Septon 11               
     3) Breeanna Bartoshevich 12        4) Lauren Gauger 10               
     5) Haley Ring 11                   6) Josie Graetz 9                 
 21 Waukesha North                                      1:51.46   2 
     1) Zoe Ybarra 12                   2) Paige Moeller 11               
     3) Mya Miller 11                   4) Bella Deleon 12                
     5) Ashley Davies 10                6) Jasmine May 11                 
 22 DeForest                                            1:51.64   2 
     1) Ashley Durnen 12                2) Alexys Scheuerell 12           
     3) Stacy Kipkoskei 9               4) Jocelyn Pickhardt 11           
     5) Carleen Snow 12                 6) Esther Ekezie 10               
 23 Watertown                                           1:53.44   1 
     1) Katelyn Ivie 11                 2) Miah Nelson 11                 
     3) AbbyGail Ready 9                4) Teya Maas 12                   
     5) Rae Heier 9                     6) Emma Messerschmidt 12          
 -- Notre Dame Academy                                      DNF   2 
     1) Sydney Whitehouse 9             2) Isabella Ricci 9               
     3) Anna Gruesen 11                 4) Danika Apple 9                 
     5) Lindsay Ritchie 9               6) Susanna Quinn 12               
 
Girls 4x400 Meter Relay Division 1
==========================================================================
State Record: M 3:50.75  2016        Wausau West                               
                         A. Presa, C. Deaton, A. Faucett, B. Jaworski      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Muskego                                             4:01.89   3  10   
     1) Nicole Doerr 12                 2) Rachel Helm 11                 
     3) Grace Lundie 11                 4) Angelica Refinski 10           
     5) Nataly Enerson 11               6) Megan Reedy 9                  
  2 Waunakee                                            4:03.45   3   8   
     1) Sarah Bova 12                   2) Darya Pronina 12               
     3) Kylee Grabarski 11              4) Chloe Larsen 12                
     5) Kyla Saleh 10                   6) Anna Vanderhoef 12             
  3 West De Pere                                        4:05.05   3   6   
     1) Eliza Aitken 10                 2) Ellie Drews 10                 
     3) Emily Sharapata 10              4) Jocelyn Thomson 9              
     5) Erika Ukkola 9                  6) Kendra Smits 9                 
  4 Middleton                                           4:05.30   3   5   
     1) Kenzie Nickels 12               2) Brielle McDonald 12            
     3) Kiara Malloy-salga 12           4) Kaitlyn Peters 12              
     5) Jessica Bristol 10              6) Mia LaRico 11                  
  5 Pewaukee                                            4:07.16   3   4   
     1) Grace Pasdera 10                2) Elizabeth Ehlert 11            
     3) Lauren Mistele 10               4) Jordan Berglin 12              
     5) Chelsea Danner 12               6) Maria Opie 12                  
  6 Merrill                                             4:08.23   2   3   
     1) Faith Seliger 12                2) Olivia Troyer 10               
     3) Madison Crossman 10             4) Elizabeth Schmidt 11           
     5) Crystal Dearth 12               6) Emma Marlowe 11                
  7 Bay Port                                            4:08.35   3   2   
     1) Abby Laronge 11                 2) Keegan Mcglachlin 12           
     3) Kyla Hendricks 10               4) Ava Murphy 12                  
     5) Macy Biebel 9                   6) Madeline Thoreson 9            
  8 Brookfield Central                                  4:08.60   2   1   
     1) Lauren Rusch 12                 2) Bella Schultz 11               
     3) Sydney Milton 9                 4) Julia Neustedter 12            
     5) Abby Keane 12                   6) Katherine Schmidt 11           
  9 Arrowhead                                           4:08.64   3 
     1) Anna Pies 12                    2) Emma Vorpagel 12               
     3) Madison Hook 9                  4) Bella Samz 10                  
     5) Anne Straka 9                   6) Emma Rathje 10                 
 10 West Bend West                                      4:08.78   1 
     1) Morgan Kopidlansky 11           2) Ashlyn Uebersetzig 12          
     3) Chloe Cramer 12                 4) Leah Nagel 11                  
     5) Jenna Pierre 9                  6) Riley Martiny 12               
 11 Ashwaubenon                                         4:09.02   2 
     1) Grace Nesvacil 10               2) Aliana Clancy 11               
     3) Phoebe Hujet 9                  4) Katya Geyer 12                 
     5) Hannah Hutto 10                 6)                                
 12 Hudson                                              4:09.91   2 
     1) Alicia Belany 12                2) Ellen Somerville 11            
     3) Manon Field 11                  4) Ruby Mitchell 10               
     5) Ella Carstensen 9               6)                                
 13 Whitefish Bay                                       4:10.18   2 
     1) Martha Mitchell 9               2) Kate Graham 11                 
     3) Anneh Britz 11                  4) Lily Girzadas 9                
     5) Grace Larkin 11                 6) Emme Henley 12                 
 14 New Richmond                                        4:10.49   3 
     1) Angie Blinderman 11             2) Addie Zinck 12                 
     3) Barb Kling 12                   4) Dyllan Powers 11               
     5) Izzy Jensen 9                   6) Vivian Roberts 10              
 15 DeForest                                            4:11.00   3 
     1) Jocelyn Pickhardt 11            2) Carleen Snow 12                
     3) Anna Szepieniec 10              4) Logan Peters 10                
     5) Ashley Durnen 12                6)                                
 16 Fond du Lac                                         4:11.43   2 
     1) Emily Elford 12                 2) Sydney Arndt 11                
     3) Sophie Schneider 11             4) Ally Schmitz 11                
     5) Jaimie Deschand 11              6) Natalie Kolb 11                
 17 Onalaska                                            4:11.48   3 
     1) Amalia Malecek 12               2) Lydia Malecek 12               
     3) Jillian Lonning 11              4) Thomas Alli 10                 
     5) Kora Malecek 12                 6) Josie Blum 10                  
 18 Oregon                                              4:12.03   1 
     1) Teagan Phillips 11              2) Halle Bush 12                  
     3) Isabella Nowka 12               4) Grace Riedl 11                 
     5) Ashley Wolfe 10                 6) Chloe Jacobson 12              
 19 Milwaukee Rufus King                                4:12.33   2 
     1) Aitza Romero 12                 2) Peyton Weiss 11                
     3) Findlay Drabant 11              4) Aaliyah Taylor 11              
     5) Amaliyah Taylor 11              6)                                
 20 Wauwatosa East                                      4:13.12   2 
     1) Cailin Olenchek 11              2) Lily Knaack 9                  
     3) Stephanie Dzordzordzi 9         4) Nadia Phillips 10              
     5) Ela Nunez 12                    6) Libby Koss 10                  
 21 Fort Atkinson                                       4:13.42   1 
     1) Adyn Theriault 11               2) Jada Zorn 11                   
     3) Sophie Chapman 11               4) Lauren Haas 12                 
     5) Mallory Gasper 10               6) Maddy Kontny 9                 
 22 Union Grove                                         4:13.64   1 
     1) Alyssa Gruber 9                 2) Riley Kayler 10                
     3) Payton Calouette 11             4) Brooklyn Lamers 9              
     5) Karly Martinez 12               6) Ava Mars 10                    
 23 Stoughton                                           4:15.17   1 
     1) Claire Spilde 10                2) Gina Owen 12                   
     3) Cire Smith 10                   4) Ellie Trieloff 12              
     5) Maddie Reott 10                 6) Mallory Reiser 10              
 24 Hartford Union                                      4:18.94   1 
     1) Abby Tomes 9                    2) Isabella St. Antoine 9         
     3) Ally Zickert 12                 4) Ashley Bartelt 12              
     5) Jordan Yu 9                     6) Landri Benson 11               
 25 Racine Case                                         4:25.56   1 
     1) Audrey Carrillo 12              2) Olyvia Metoyer 11              
     3) Lauren Finley 12                4) Audrey Amaya 11                
     5) Kaitlyn Francis 12              6) Kristina Miletic 11            
 
Girls 4x800 Meter Relay Division 1
==========================================================================
State Record: M 9:00.42  2012        Neenah                                    
                         C. Knaus, Jen. Parker, Jes. Parker, A. Parker     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Onalaska                                            9:10.34   2  10   
     1) Amalia Malecek 12               2) Kora Malecek 12                
     3) Jillian Lonning 11              4) Lydia Malecek 12               
     5) Carolyn Kearns 12               6) Aubrey Clements 12             
  2 Kaukauna                                            9:33.55   2   8   
     1) Cailin Kinas 12                 2) Alexa Kinas 9                  
     3) Sydney Fauske 9                 4) Anna Fauske 12                 
     5) Megan Kennedy 11                6) Olivia Ahrens 11               
  3 Muskego                                             9:40.20   2   6   
     1) Sarah Martens 10                2) McKayla Felton 12              
     3) Noelle Junig 10                 4) Rachel Helm 11                 
     5) Sophia Kennedy 10               6) Olivia Pietras 10              
  4 Brookfield Central                                  9:45.27   2   5   
     1) Sarah Blaha 12                  2) Nicole Orejuela 10             
     3) Sydney Milton 9                 4) Julia Neustedter 12            
     5) Laura Meyer 12                  6) Ellie Brusky 11                
  5 Arrowhead                                           9:45.39   2   4   
     1) Anne Straka 9                   2) Allison Skarda 12              
     3) Emma Vorpagel 12                4) Alyssa Nielsen 11              
     5) Brianna Splaine 12              6) Gianna Konen 12                
  6 Appleton North                                      9:45.99   2   3   
     1) Anika Nettekoven 11             2) Karissa Smith 10               
     3) Ellison Kohlbeck 11             4) Kerry Flood 12                 
     5) Francesca Augelli 10            6) Lily Kramer 10                 
  7 Notre Dame Academy                                  9:46.07   2   2   
     1) Camille Broullire 9             2) Abby Haase 11                  
     3) Zita Lulloff 9                  4) Molly Desotell 12              
     5) Heidi Lulloff 12                6) Lauren Conway 10               
  8 Whitefish Bay                                       9:49.17   2   1   
     1) Lily Kriegel 9                  2) Maya Stevic 10                 
     3) Molly Smith 12                  4) Kealan Mcnally 12              
     5) Natalie Miller 10               6) Lydia Miller 10                
  9 Middleton                                           9:49.38   2 
     1) Brielle McDonald 12             2) Bella Chirafisi 12             
     3) Zaira Malloy-Salgado 10         4) Kaitlyn Peters 12              
     5) Kiara Malloy-salga 12           6) Lauren Pansegrau 11            
 10 Hudson                                              9:55.88   1 
     1) Manon Field 11                  2) Ruby Mitchell 10               
     3) Alicia Belany 12                4) Haley Loewe 9                  
     5) Rebecca Belany 9                6) Ana Martins 11                 
 11 Wauwatosa East                                      9:55.95   2 
     1) Cailin Olenchek 11              2) Lily Knaack 9                  
     3) Chiara White 10                 4) Nadia Phillips 10              
     5) Amelia Beutler 9                6) Abbigail Schell 9              
 12 D. C. Everest                                      10:00.98   1 
     1) Hanna Stuedemann 12             2) Maria Selting 10               
     3) Kennedy Stowell 11              4) Sara Mlodik 9                  
     5) Lauren Bouffleur 9              6) Makenna Zoesch 11              
 13 Sun Prairie                                        10:04.24   1 
     1) Ellen Darmstadter 11            2) Grace Kline 10                 
     3) Janelle Schulz 12               4) Reagan Zimmerman 11            
     5) Kat Kopotic 12                  6) Dani Thompson 12               
 14 Homestead                                          10:08.75   2 
     1) Savannah Fraley 10              2) Abbie Ravanelli 12             
     3) Caroline Garsha 9               4) Anna Nguyen 12                 
     5) Olivia Boyle 9                  6) Leane Willemse 12              
 15 Oak Creek                                          10:16.53   1 
     1) Simerjot Kaur 12                2) Ashley Hanel 12                
     3) Emma Conto 11                   4) Kalie Freiberg 11              
     5) Bella Delgado 9                 6) Isabela Ross 11                
 16 Racine Case                                        10:16.74   1 
     1) Roselyn Pacheco 11              2) Charlatte Shelby 12            
     3) Kaitlyn Francis 12              4) Audrey Amaya 11                
     5) Kristina Miletic 11             6) Amelia Wiesner 10              
 17 Mukwonago                                          10:18.51   1 
     1) Paige Hagner 12                 2) Julianna McGillivray 9         
     3) Avery Tolbert 12                4) Annelise Rasmussen 9           
     5) Savanah Jurek 9                 6) Eva Koos 10                    
 18 Dsha                                               10:22.06   2 
     1) Olivia Campbell 9               2) Emily Capper 12                
     3) Gracie Hecht 12                 4) Adela Grogan 11                
     5) Haddon Russell 10               6) Sophie Scopp 12                
 19 Eau Claire Memorial                                10:25.80   1 
     1) Bryanna Hoffman 10              2) Evie Durkee 11                 
     3) Hailey Sorensen 12              4) Rachel Anderson 12             
     5) Ava Pankratz 12                 6) Jillian Heth 11                
 20 Waunakee                                           10:28.61   1 
     1) Anna Vanderhoef 12              2) Mackenzie Wallace 11           
     3) Malia Niles 9                   4) Darya Pronina 12               
     5) Valerie Cisewski 12             6) Warren Ambord 10               
 21 Oregon                                             10:28.95   1 
     1) Grace Riedl 11                  2) Halle Bush 12                  
     3) Amelia Hermanson 11             4) Clara Hughes 12                
     5) Ava Skripka 9                   6)                                
 22 Neenah                                             10:36.77   1 
     1) Olivia Murray 12                2) Catherine Tears 12             
     3) Tayler Poquette 12              4) Allie Ziebell 9                
     5) Anna Shertz 11                  6)                                
 23 Slinger                                            10:41.77   1 
     1) Sarah Paquette 12               2) Ava Feilbach 11                
     3) Violet Schulteis 9              4) Summer Schuster 10             
     5) Abby Neusen 12                  6) Mya Bunke 12                   
 24 Beaver Dam                                         10:53.85   1 
     1) Leah Burchardt 10               2) Brooklyn Tonn 10               
     3) Mila Westra 9                   4) Kylie Hackbarth 9              
     5) Makenzi Gritzmacher 9           6) Corey Gundert 11               
 
Girls High Jump Division 1
=======================================================================
State Record: M  6-00  1980        Wendy Markham, Cedarburg                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kyla Saleh                10 Waunakee               5-04.00   10   
  2 Alissa Seidl              12 Kaukauna               5-02.00    8   
  3 Alexis Williams           11 West Bend West         5-02.00    6   
  4 Kathryn Thomas            11 Bay Port               5-02.00    5   
  5 Emily Williams            12 Waterford Union        5-02.00    4   
  6 Ella Meeuwsen             12 Bay Port               5-00.00    2.50
  6 Avery Butrym              12 De Pere                5-00.00    2.50
  8 Laura Mahowald             9 Hudson                 5-00.00    0.33
  8 Leah Burchardt            10 Beaver Dam             5-00.00    0.33
  8 Hailey Campbell           10 Reedsburg Area         5-00.00    0.33
 11 Mckenzie Gruner           11 Baraboo                5-00.00  
 12 Miranda Kendall           12 Wilmot Union           5-00.00  
 13 Rebecca Lawrence          12 Rhinelander            4-10.00  
 13 Josie Smith               11 Brookfield East        4-10.00  
 15 Mckenna Wucherer          11 Brookfield Cent.       4-10.00  
 15 Madison Larson            12 Oak Creek              4-10.00  
 15 Samantha Cook              9 Waunakee               4-10.00  
 15 Maddie Reott              10 Stoughton              4-10.00  
 19 Kacey Ott                 11 Slinger                4-10.00  
 19 Barb Kling                12 New Richmond           4-10.00  
 19 Anneh Britz               11 Whitefish Bay          4-10.00  
 19 Brynne Hill               12 Arrowhead              4-10.00  
 19 Amanda Steinke            12 Milw. Lutheran         4-10.00  
 -- Kamyla Held               11 Whitnall                    NH  
 -- Laurel Wegerbauer         12 Franklin                    NH  
 -- Madeline Zirbel           11 West De Pere                NH  
 -- Olivia Theisen            10 Nicolet                     NH  
 
Girls Pole Vault Division 1
=======================================================================
State Record: M 12-07  2016        Kylie Swiekatowski, De Pere                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Julia Moore               12 Arrowhead             12-08.00M  10   
  2 Charlotte Sweet           12 Madison Memorial      12-03.00    7   
  2 Peyton Berryman           11 Homestead             12-03.00    7   
  4 Zoe Jenks-Recker          12 Monona Grove          12-00.00    5   
  5 Abby Keane                12 Brookfield Cent.      11-06.00    4   
  6 Araceli De Leo Lopez      11 Oak Creek             11-06.00    3   
  7 Kendyl Hahlen             10 Muskego               11-06.00    2   
  8 Eliza Aitken              10 West De Pere          11-00.00    1   
  9 Kaitlyn Huebner           12 Kettle Moraine        11-00.00  
 10 Sophie Herriot            11 Arrowhead             11-00.00  
 11 Carleen Snow              12 DeForest              10-06.00  
 11 Allie Orlowski            11 Wis Lutheran          10-06.00  
 11 Alanna Rebarchik          12 Appleton East         10-06.00  
 14 Kalista Butkiewicz        11 Brookfield East       10-06.00  
 15 Nina Morrison             12 Arrowhead             10-06.00  
 16 Reanna Edwards            11 D. C. Everest         10-06.00  
 17 Audrey Seefeld             9 Sun Prairie           10-00.00  
 18 Amber Schoville           11 JanesvilleParker      10-00.00  
 18 Camryn Baciak             11 West De Pere          10-00.00  
 18 Sophie Nikolay            11 Marshfield            10-00.00  
 -- Emma Messerschmidt        12 Watertown                   NH  
 -- Rachel Mueller            12 Oshkosh West                NH  
 -- Kendall Retzki            12 Neenah                      NH  
 -- Ayla Schuster              9 Oak Creek                   NH  
 -- Alexis Anderson           11 Menomonie                   NH  
 
Girls Long Jump Division 1
===============================================================================
State Record: M 19-08.50  2017        Armoni Brown/Wauk. South, Jade Nolan/Mil.
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jaiah Hopf                11 Wis Lutheran          19-01.00   NWI  2  10   
  2 Rachel Blaskowski         11 Oak Creek             18-00.00   NWI  2   8   
  3 Caitlyn O'Brien           11 Dsha                  17-11.50   NWI  2   6   
  4 Brenna Lehrke             11 D. C. Everest         17-09.00   NWI  2   5   
  5 Brooklyn Sandvig          10 Chippewa Falls        17-05.00   NWI  2   4   
  6 Sydney Arndt              11 Fond du Lac           17-04.25   NWI  2   3   
  7 Lola Kolawole             10 Whitefish Bay         17-02.25   NWI  2   2   
  8 Ruby Sandeman             12 Sauk Prairie          17-01.25   NWI  2   1   
  9 Eve Van De Hey            11 Kaukauna              17-01.25   NWI  2 
 10 Shannon Wulf              12 Elkhorn Area          16-11.75   NWI  1 
 11 Abbi Smith                12 Mukwonago             16-07.25   NWI  1 
 12 Sarah Bova                12 Waunakee              16-06.50   NWI  2 
 13 Nicole Makope             12 Neenah                16-06.00   NWI  2 
 14 Ava Murphy                12 Bay Port              16-04.50   NWI  1 
 15 Ashley Davies             10 Waukesha North        16-01.25   NWI  1 
 16 Kamyla Held               11 Whitnall              15-11.75   NWI  1 
 17 Alexis Williams           11 West Bend West        15-08.75   NWI  2 
 18 Olivia Theisen            10 Nicolet               15-08.50   NWI  1 
 19 Kyla Saleh                10 Waunakee              15-07.25   NWI  1 
 20 Theadora Krueger          12 Homestead             15-05.00   NWI  1 
 21 Megan Zemke                9 D. C. Everest         15-04.50   NWI  1 
 22 Cecellia Berger           12 De Pere               14-11.00   NWI  1 
 23 Kaylee Rogaczewski         9 Whitnall              14-07.00   NWI  1 
 -- Jeniyah Everson           10 JanesvilleParker          FOUL        1 
 
Girls Triple Jump Division 1
===============================================================================
State Record: M 41-00.75  2019        Kiara Lee, La Follette                   
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jaiah Hopf                11 Wis Lutheran          38-04.00   NWI  2  10   
  2 Anna Szepieniec           10 DeForest              37-04.00   NWI  2   8   
  3 Hanna Reichenberger       12 Kimberly              37-03.75   NWI  2   6   
  4 Kaylee Rajek              12 D. C. Everest         36-08.50   NWI  2   5   
  5 Maggie Olejnik            12 Sussex Hamilton       36-05.00   NWI  2   4   
  6 Parker Septon             11 Franklin              36-02.50   NWI  1   3   
  7 Sadie Rakovec             11 D. C. Everest         36-01.25   NWI  2   2   
  8 Ruby Sandeman             12 Sauk Prairie          35-02.00   NWI  2   1   
  9 Maya Evans                11 Cedarburg             35-00.75   NWI  2 
 10 Gianna Trotter            11 Fond du Lac           34-06.25   NWI  2 
 11 Annie Tangeman            11 Stoughton             34-00.00   NWI  1 
 12 Alexa Kinas                9 Kaukauna              33-07.00   NWI  2 
 13 Ituoghirisic Igoni        12 Nicolet               33-04.50   NWI  2 
 14 Chloe Larsen              12 Waunakee              33-04.00   NWI  1 
 15 Camryn Knaack             10 Badger                33-02.50   NWI  1 
 16 Addison Mangold           12 Burlington            33-01.50   NWI  1 
 17 Ellie Zagel               10 Slinger               32-11.00   NWI  1 
 18 Caitlyn O'Brien           11 Dsha                  32-09.50   NWI  1 
 19 Elizabeth Andrews         12 Arrowhead             32-07.50   NWI  1 
 20 Mckenzie Vosters          10 Kimberly              32-07.25   NWI  1 
 21 Ashley Davies             10 Waukesha North        31-07.50   NWI  1 
 22 Allie Spaltholz           11 South Milwaukee       31-04.50   NWI  1 
 23 Tiara Murray              10 Indian Trail          31-01.00   NWI  1 
 -- Brenna Lehrke             11 D. C. Everest             FOUL        2 
 
Girls Shot Put Division 1
==========================================================================
State Record: M 49-04.25  2010        Jessica Maroszek, Seymour                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Danni Langseth            12 D. C. Everest         46-09.00   2  10   
  2 Saraya Davis              11 EC North              42-01.50   2   8   
  3 Audrey Hatfield           12 Hudson                41-01.25   2   6   
  4 Evelyn Walker             12 Mad. La Follette      39-10.50   2   5   
  5 Kayla Behnke              12 Kimberly              38-10.50   2   4   
  6 Bree Wannebo              11 Oregon                38-08.50   2   3   
  7 Maria Falk                12 Oshkosh Nort          37-05.00   2   2   
  8 Riley Quinn               11 Watertown             37-00.75   2   1   
  9 Katrina Wawrzyn           12 West Bend East        36-04.25   1 
 10 Kobi Davis                12 Middleton             36-01.75   2 
 11 Kamyla Held               11 Whitnall              35-00.50   1 
 12 Julia Missall              9 Mukwonago             34-11.75   2 
 13 Kamry Linsey              12 Appleton West         34-10.25   2 
 14 Hannah Kontny             12 Milw. Hamilton        34-07.00   1 
 15 Madilyn Vander Sanden     10 Middleton             33-10.25   1 
 16 Malia Lee                 12 Wis Lutheran          33-04.25   1 
 17 Allison Hampel            10 Greenfield            32-00.00   1 
 18 Nadia Brown               12 Oconomowoc            31-07.75   1 
 19 Anel Robinson             12 Brookfield Cent.      31-02.00   1 
 20 Catrina Stadler           11 Muskego               30-11.75   1 
 21 Makenna Sepic             10 Oconomowoc            30-11.00   1 
 22 Morgan Hahn               12 DeForest              29-05.50   1 
 23 Sara Booher               12 Menomonee Falls       29-05.50   1 
 
Girls Discus Throw Division 1
==========================================================================
State Record: M 169-10  1999        Jill Pedretti, Verona Area                 
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Danni Langseth            12 D. C. Everest           143-03   2  10   
  2 Kayla Behnke              12 Kimberly                134-04   2   8   
  3 Kamry Linsey              12 Appleton West           132-05   2   6   
  4 Evelyn Walker             12 Mad. La Follette        122-10   2   5   
  5 Ella Pavlovich            11 D. C. Everest           117-02   2   4   
  6 Maggie Gallagher          12 Notre Dame Acad.        113-06   2   3   
  7 Jayda Chandler            12 Waukesha West           113-01   1   2   
  8 Caitlin Grisham           11 D. C. Everest           112-07   2   1   
  9 Gianna Trotter            11 Fond du Lac             110-04   2 
 10 Aubri Brown               10 Marshfield              109-08   2 
 11 Riley Quinn               11 Watertown                98-06   2 
 12 Miranda Manghera          11 DeForest                 94-08   2 
 13 Maria Falk                12 Oshkosh Nort             94-01   2 
 14 Rayna Baumgarn            12 Holmen                   93-07   1 
 15 Madison Wellsmith         11 Brookfield Cent.         92-01   1 
 16 Makenna Sepic             10 Oconomowoc               89-00   1 
 17 Ryleigh Czarnecki         10 Muskego                  88-08   1 
 18 Lydia Loessin             12 Oconomowoc               88-08   1 
 19 Ava Albrecht               9 Homestead                87-05   1 
 20 Sydney Link               12 Mukwonago                87-01   1 
 21 Jessa Alderman            11 Janesville Craig         85-09   1 
 22 Lola Prendergast           9 Oak Creek                81-06   1 
 23 Maddy McGath              10 Brookfield East          77-04   1 
 24 Kobi Davis                12 Middleton                76-06   2 
 25 Abi Masloroff             10 Franklin                 64-11   1 
 
             Women - Division 1 - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) D. C. Everest               46        1) Muskego                    46   
    3) Kaukauna                    35        4) Onalaska                   33   
    5) Waunakee                    32        6) Chippewa Falls             26   
    6) Whitefish Bay               26        8) Wauwatosa East             24   
    9) Middleton                   23       10) Homestead                  22   
   10) Wisconsin Lutheran          22       12) Fond du Lac                20   
   12) DeForest                    20       14) Kimberly                   18   
   15) Oak Creek                   16       15) Brookfield Central         16   
   15) Sun Prairie                 16       18) Pewaukee                   15   
   18) Kettle Moraine              15       18) Arrowhead                  15   
   21) Monona Grove                13       22) Appleton North             12   
   22) Notre Dame Academy          12       24) Madison Memorial           11   
   24) Mukwonago                   11       26) Madison La Follette        10   
   26) Merrill                     10       28) Bay Port                    9.50
   29) Hudson                       8.33    30) West De Pere                8   
   30) Eau Claire North             8       30) Janesville Craig            8   
   33) Oconomowoc                   7       34) DSHA                        6   
   34) Slinger                      6       34) River Falls                 6   
   34) Menomonie                    6       34) Nicolet                     6   
   34) West Bend West               6       34) Appleton West               6   
   41) Badger                       5       41) Milwaukee Rufus King        5   
   43) Waterford Union              4       43) Union Grove                 4   
   43) Sussex Hamilton              4       46) Hartford Union              3   
   46) Franklin                     3       46) Oregon                      3   
   49) De Pere                      2.50    50) Westosha Central            2   
   50) Sauk Prairie                 2       50) Waukesha West               2   
   50) Oshkosh North                2       54) Watertown                   1   
   54) Sheboygan North              1       54) Ashwaubenon                 1   
   54) Stevens Point                1       58) Beaver Dam                  0.33
   58) Reedsburg Area               0.33                                        
 
             Women - Division 2 - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Freedom                     59        2) Shorewood                  52   
    3) Xavier                      27        4) Madison Edgewood           25   
    4) Rice Lake                   25        4) Osceola                    25   
    7) Big Foot                    24        8) La Crosse Logan            23   
    9) Two Rivers                  20        9) Northland Pines            20   
   11) Prescott                    19       12) Fox Valley Lutheran        18   
   13) Shawano Community           17       13) Hayward                    17   
   15) Winneconne                  16       16) Mosinee                    15   
   17) Mauston                     14       17) Columbus                   14   
   19) Wittenberg-Birnamwood       13       19) Lake Mills                 13   
   19) Clinton                     13       19) Ripon                      13   
   19) Marshall                    13       24) Lake Country Lutheran      11   
   24) Brodhead/Juda               11       24) Wisconsin Dells            11   
   27) Jefferson                    9       27) St. Croix Central           9   
   29) Viroqua                      8       29) Poynette                    8   
   29) Wisconsin Heights/Barnevel   8       29) Gale-Ettrick-Trempealeau    8   
   33) New Berlin West              7       33) Lodi                        7   
   33) Kewaskum                     7       36) Plymouth                    6   
   36) Wrightstown                  6       36) Antigo                      6   
   36) Menominee Indian             6       36) Little Chute                6   
   41) Mount Horeb                  5       41) Catholic Memorial           5   
   43) Beloit Turner                4       43) Adams-Friendship            4   
   43) Brillion                     4       43) Lakeland Union              4   
   43) Southern Door                4       43) Barron                      4   
   43) Grafton                      4       43) Ashland                     4   
   51) Kettle Moraine Lutheran      3       51) Richland Center             3   
   51) Medford Area                 3       54) Platteville                 2.50
   54) Campbellsport                2.50    54) McFarland                   2.50
   57) Stratford                    2       57) Whitewater                  2   
   57) Laconia                      2       57) Martin Luther               2   
   57) St. Croix Falls              2       62) Amery                       1.50
   63) Kiel                         1       63) Sturgeon Bay                1   
   63) Altoona                      1                                           
 
             Women - Division 3 - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Royall                      50        2) Fennimore                  47   
    3) Benton-Scales Mound-Shulls  41.50     4) Shiocton                   30.50
    5) Lancaster                   26        6) Gillett                    25   
    7) Sevastopol                  22        7) Ladysmith                  22   
    9) Cashton                     21.50    10) Webster                    19   
   11) Gibraltar                   18       11) Deerfield                  18   
   13) Prairie Farm                16       13) Weyauwega-Fremont          16   
   15) Ozaukee                     15       15) Boscobel                   15   
   15) Loyal                       15       18) Northland Lutheran         14   
   19) Three Lakes                 13       19) Manitowoc Lutheran         13   
   21) Cochrane-Fountain City      12       21) Dodgeland                  12   
   21) Colfax                      12       21) Howards Grove              12   
   21) Necedah                     12       26) Algoma                     11   
   27) Mishicot                    10       27) Coleman                    10   
   27) Independence-Gilmanton      10       27) Immanuel Lutheran          10   
   27) Unity                       10       32) Florence                    9.50
   33) Aquinas                      8       33) Fall Creek                  8   
   33) Edgar                        8       33) Spencer                     8   
   33) Manawa Little Wolf           8       38) Turtle Lake/Clayton         7   
   39) Random Lake                  6       39) The Prairie School          6   
   41) Durand                       5       41) Gilman                      5   
   41) Cuba City                    5       41) Riverdale                   5   
   45) Pittsville                   4       45) Kickapoo/La Farge           4   
   45) Central Wisconsin Christia   4       48) Darlington                  3   
   48) Glenwood City                3       48) Augusta                     3   
   51) Athens                       2.50    51) Crivitz                     2.50
   53) McDonell Central             2       54) Flambeau                    1   
   54) Almond                       1       54) Chequamegon                 1   
   54) Johnson Creek                1       54) Assumption                  1   
   54) Marathon                     1       54) Black Hawk                  1

We welcome your stories! Contact us at [email protected]!

David Keech
Author: David Keech

David Keech is a math teacher in Wisconsin Rapids and public address announcer for Abbotsord High School. He officiates basketball, baseball, and softball in central Wisconsin. He has reported on amateur sports since 2011, known as 'KeechDaVoice.' David can be reached at [email protected]