Columbus Catholic boys seventh, Spencer girls eighth at Cloverbelt Conference Cross Country Meet

CADOTT – Chippewa Falls McDonell won the boys team title and Colby/Abbotsford earned the girls title at the 2018 Cloverbelt Conference Cross Country Meet on Saturday at Cadott High School.

The Columbus Catholic boys had a top-20 finish from Bryce Fuerlinger to finish seventh and Spencer was 12th in the team standings.

On the girls side, Spencer finished eighth and Columbus Catholic was ninth.

Fuerlinger finished 17th in 19:22.3 to lead the Dons’ boys. Cole Noreen added a 31st-place finish in 20:14.2.

Spencer’s top runner was Ashton Ackman, who took 41st in 21:17.0.

Emily Wehrman was 25th (25:02) and Kaylee Wehrman was 34th (25:44) to lead the Spencer girls.

The Columbus Catholic girls top finishers were Melanie Lang, who was 43rd in 26:20 and Janelle Haupt, who finished 44th in 26:24.8.

Columbus Catholic and Spencer will compete in the WIAA Division 3 sectional on Saturday at Standing Rock Park in Stevens Point.

2018 Cloverbelt Conference Cross Country Meet
Oct. 13, at Cadott High School
Boys
Team scores:
1. Chippewa Falls McDonell 55; 2. Altoona 57; 3. Colby/Abbotsford 70; 4. Neillsville/Granton 110; 5. Fall Creek 147; 6. Cadott 187; 7. Marshfield Columbus Catholic 189; 8. Eau Claire Regis 215; 9. Owen-Withee 233; 10. Thorp 257; 11. Loyal/Greenwood 281; 12. Spencer 313; Stanley-Boyd and Osseo-Fairchild incomplete.
Top 10, and Spencer and Columbus Catholic finishers: 1. Joe Thaler (CFM) 18:09.2; 2. Matt Roth (CA) 18:15.8; 3. Sean Craker (CFM) 18:23.9; 4. Chase Oehmichen (CA) 18:25.0; 5. Charlie Bleskachek (CFM) 18:26.1; 6. Aidan Gosnell (ALT) 18:28.7; 7. Magnus Gosnell (ALT) 18:29.5; 8. Jacob Seidel (OW) 18:34.3; 9. Alex Schmitt (CA) 18:37.8; 10. Taytor Lowry (NG) 18:38.1; 17. Bryce Fuerliger (MCC) 19:22.3; 31. Cole Noreen (MCC) 20:14.2; 41. Ashton Ackman (SP) 21:17.0; 46. Will Boyer (MCC) 21:37.7; 51. Mark Fieweger (MCC) 21:56.2; 59. Orion Smith (MCC) 23:00.9; 71. Cameron Nieman (SP) 24:09.9; 73. Kaizer Eickleberry (SP) 24:33.2; 77. Caleb Rucker (SP) 25:27.1; 84. Braedon Miller (SP) 32:14.7; 85. Derek Fieber (MCC) 33:01.8.
Girls
Team scores:
1. Colby/Abbotsford 54; 2. Chippewa Falls McDonell 62; 3. Altoona 83; 4. Loyal/Greenwood 84; 5. Neillsville/Granton 117; 6. Fall Creek 141; 7. Eau Claire Regis 152; 8. Spencer 202; 9. Marshfield Columbus Catholic 205; Stanley-Boyd, Owen-Withee, Thorp, Osseo-Fairchild and Cadott incomplete.
Top 10, and Spencer and Columbus Catholic finishers: 1. Savannah Schley (LG) 20:53.1; 2. Kari Herman (OF) 21:19.2; 3. Lydia Fish (CFM) 21:41.8; 4. Isabelle Feiten (CA) 21:46.6; 5. Daisy Feiten (CA) 21:54.3; 6. Chloee Lowry (NG) 22:24.2; 7. Falon Immormino (TH) 22:30.6; 8. Abbie Hediger (CA) 22:34.9; 9. Sadie Matthews (ALT) 22:50.7; 10. Lauren Theyerl (ALT) 22:58.3; 25. Emily Wehrman (SP) 25:02; 34. Kaylee Wehrman (SP) 25:44.6; 43. Melanie Lang (MCC) 26:20.9; 44. Janelle Haupt (MCC) 26:24.8; 52. Hailey Roehl (MCC) 27:15.5; 54. Lizzie Hanson (MCC) 27:26.3; 55. Holly Dean (MCC) 27:34.9; 59. Ashley Dean (MCC) 28:48.6; 60. Aryiah Schuh (SP) 28:50.6; 61. Leah Nieman (SP) 28:55.2; 64. Delaney Wichlacz (SP) 29:37.7; 69. Greta Schiferl (MCC) 33:31.8.

News Desk
Author: News Desk

This piece was posted by our news team! Contact us or submit stories at [email protected]