All-WIAC Football Includes Kryzanski(Thorp), Ponick(S-B), Retterath(Medford), Corvino(DCE), Kelly(SPASH), Burant(Pacelli)

Stevens Point (OnFocus) – The WIAC has announced its All-Conference Football Team, and it includes six athletes who played high school football in central Wisconsin:

  • Kameron Kryzanski, Thorp
  • Ryan Ponick, Stanley-Boyd
  • Nick Retterath, Medford
  • Berkley Corvino, D.C. Everest
  • Jack Kelly, SPASH
  • Brett Burant, Pacelli

2021 All-WIAC Football Team

Offensive Player of the Year: Max Meylor of Whitewater
Defensive Player of the Year: Mackenzie Balanganayi of Whitewater
Special Teams Player of the Year: Jake Simuncak of La Crosse
Newcomer of the Year: Kyle Koelblinger of Whitewater
George Chryst Coach of the Year: Kevin Bullis of Whitewater & Matt Walker of River Falls
Max Sparger Scholar-Athlete: Kyle Gannon of Whitewater

First Team – Offense 

Name, School, Year, Position, Hometown (High School)

Ben Beise, River Falls, Senior, Tight End, Loretto, Minn. (West Lutheran)
Mike Bertoia, La Crosse, Sophomore, Offensive Line, Lake Zurich, Ill. (Lake Zurich)
Kyle Gannon, Whitewater, Senior, Offensive Line, Waukesha, Wis. (West)
Douglas Kosch, Whitewater, Senior, Offensive Line, Bridgeview, Ill. (St. Laurence)
Hunter Schultz, Oshkosh, Senior, Offensive Line, Brooklyn, Wis. (Oregon)
Mike Olsen, Oshkosh, Grad., Center, Hartland, Wis. (Arrowhead)
Max Meylor, Whitewater, Senior, Quarterback, Mt. Horeb, Wis. (Mt. Horeb)
Alex Peete, Whitewater, Senior, Running Back, Ringwood, Ill. (Johnsburg)
Joey Stutzman, La Crosse, Junior, Running Back, Lake Zurich, Ill. (Lake Zurich)
Levy Hamer, Stout, Junior, Wide Receiver, Chicago, Ill. (St. Laurence)
Jake Simuncak, La Crosse, Senior, Wide Receiver, South Milwaukee, Wis. (South Milwaukee)
Ryan Wisniewski, Whitewater, Senior, Wide Receiver, Sparta, Wis. (Sparta)
Arthur Cox, Stout, Sophomore, All-Purpose Back, Dixon, Ill. (Dixon)

First Team – Defense 

Ted Androli, River Falls, Senior, Defensive Line, Kenyon, Minn. (Kenyon-Wanamingo)
Mackenzie Balanganayi, Whitewater, Senior, Defensive Line, Palatine, Ill. (Palatine)
Kyle Gallagher, Whitewater, Junior, Defensive Line, Niles, Ill. (Notre Dame College Prep)
Ryan Gengler, La Crosse, Senior, Defensive Line, Delavan, Wis. (Delavan-Darien)
Tory Jandin, Oshkosh, Sophomore, Linebacker, Forestville, Wis. (Southern Door)
Kameron Kryzanski, Stevens Point, Senior, Linebacker, Thorp, Wis. (Thorp) 
Ryan Liszka, Whitewater, Junior, Linebacker, Naperville, Ill. (Benet Academy)
Rusty Murphy, La Crosse, Senior, Linebacker, Cudahy, Wis. (Cudahy)
Eli Alt, La Crosse, Senior, Defensive Back, Lone Rock, Wis. (River Valley)
Egon Hein, Whitewater, Sophomore, Defensive Back, St. Charles, Ill. (North)
Mark McGrath, Whitewater, Senior, Defensive Back, Lisle, Ill. (Lisle)
Kyle Scharenbroch, Oshkosh, Junior, Defensive Back, Appleton, Wis. (East)

First Team – Special Teams 

Brady Frantal, Eau Claire, Freshman, Placekicker, Appleton, Wis. (North)
Sean Parker, La Crosse, Senior, Punter, Portland, Ore. (Westview)
Jake Simuncak, La Crosse, Senior, Return Specialist, South Milwaukee, Wis. (South Milwaukee)
Ryan Ponick, Whitewater, Junior, Special Teams Player, Stanley, Wis. (Stanley-Boyd) 

Second Team – Offense 

Justin Kasuboski, Oshkosh, Senior, Tight End, Omro, Wis. (Omro)
Blake Bury, Platteville, Sophomore, Offensive Line, Davis, Ill. (Durand)
Jacob Foss, Stout, Sophomore, Offensive Line, Eden Prairie, Minn. (Eden Prairie)
Alex Klecker, River Falls, Sophomore, Offensive Line, River Falls, Wis. (River Falls)
Seth Mitchell, Eau Claire, Junior, Offensive Line, De Pere, Wis. (De Pere)
Ian Carter, River Falls, Senior, Center, Platteville, Wis. (Platteville)
Colin Schuetz, Platteville, Senior, Quarterback, Aviston, Ill. (Breese Mater Dei Catholic)
Austin Belot, Eau Claire, Senior, Running Back, Neenah, Wis. (Neenah)
Luke Fugate, River Falls, Senior, Running Back, Platteville, Wis. (Platteville)
Arthur Cox, Stout, Sophomore, Wide Receiver, Dixon, Ill. (Dixon)
Austin Guy, Platteville, Junior, Wide Receiver, Orangeville, Ill. (Orangeville)
Darius Jones, Eau Claire, Senior, Wide Receiver, Ramsey, Minn. (Anoka)
Ben Beise, River Falls, Senior, All-Purpose Back, Loretto, Minn. (West Lutheran)

Second Team – Defense 

Tyler Bacon, Platteville, Junior, Defensive Line, Johnston, Iowa (Johnston)
Brandon Kolgen, Oshkosh, Junior, Defensive Line, Appleton, Wis. (North)
Trenton LaCombe, Oshkosh, Senior, Defensive Line, Seymour, Wis. (Seymour)
Trevor Nelson, Eau Claire, Senior, Defensive Line, Hammond, Wis. (St. Croix Central)
Ben Ertz, River Falls, Senior, Linebacker, Glen Haven, Wis. (River Ridge)
Shane McGrail, Whitewater, Junior, Linebacker, Plainfield, Ill. (North)
Andy Metcalf, River Falls, Senior, Linebacker, La Crosse, Wis. (Logan)
AJ Spychala, La Crosse, Senior, Linebacker, Muskego, Wis. (Muskego)
Max Brower, La Crosse, Senior, Defensive Back, The Woodlands, Texas (St. Thomas)
Michael Brown, River Falls, Freshman, Defensive Back, Victoria, Minn. (Chaska)
Cannon Griner, Stout, Sophomore, Defensive Back, Mesa, Ariz. (Red Mountain) |Kyle Koelblinger, Whitewater, Freshman, Defensive Back, Crystal Lake, Ill. (Prairie Ridge)

Second Team – Special Teams 

Matt Maldonado, Whitewater, Freshman, Placekicker, Montgomery, Ill. (Yorkville)
Carter Unger, Stevens Point, Junior, Punter, Waukesha, Wis. (South)
Dain Hudson, Whitewater, Junior, Return Specialist, Waukesha, Wis. (West)
Scott Gustafson, Stout, Junior, Special Teams Player, Victoria, Minn. (Chanhassen)

Honorable Mention – Offense 

Will Josten, La Crosse, Sophomore, Tight End, Onalaska, Wis. (Holmen)
Joe Swanson, Eau Claire, Senior, Tight End, Osceola, Wis. (Osceola)
Jared Zausch, Whitewater, Senior, Tight End, Saukville, Wis. (Ozaukee)
Nick Retterath, Stevens Point, Junior, Offensive Line, Medford, Wis. (Medford) 
Alex Bongers, La Crosse, Junior, Center, Nerstrand, Minn. (Bethlehem Academy)
Ethan Kee, Whitewater, Senior, Center, Plano, Ill. (Plano)
Justin Schlangen, Stout, Junior, Center, Ham Lake, Minn. (Blaine)
Kobe Berghammer, Oshkosh, Sophomore, Quarterback, Cumberland, Wis. (Cumberland)
Sean Borgerding, Stout, Junior, Quarterback, Spring Valley, Wis. (Spring Valley)
Kole Hinrichsen, River Falls, Senior, Quarterback, Farmington, Minn. (Farmington)
Peter MacCudden, Oshkosh, Sophomore, Running Back, Waukesha, Wis. (West)
Tyler Holte, Whitewater, Junior, Wide Receiver, Elgin, Ill. (St. Edward Central Catholic)
Brandt Stare, Platteville, Junior, Wide Receiver, Naperville, Ill. (Neuqua Valley)
Tony Steger, Oshkosh, Sophomore, Wide Receiver, Kewaskum, Wis. (Kewaskum)
Brad Tobin, La Crosse, Senior, All-Purpose Back, Franklin, Wis. (Franklin)

Honorable Mention – Defense 

Berkley Corvino, Stevens Point, Senior, Defensive Line, Weston, Wis. (DC Everest) 
Reed Farrington, Whitewater, Freshman, Defensive Line, Edgerton, Wis. (Edgerton)
Drew Hahn, River Falls, Sophomore, Defensive Line, Elburn, Ill. (Kaneland)
Brandon Hughes, Oshkosh, Senior, Defensive Line, West Allis, Wis. (Brookfield Central)
Jack Kelly, La Crosse, Sophomore, Defensive Line, Plover, Wis. (SPASH) 
Alex Mashak, Eau Claire, Senior, Linebacker, Lodi, Wis. (Lodi)
Sam Smith, Platteville, Junior, Linebacker, Anoka, Minn. (Anoka)
Dylan Brown, River Falls, Freshman, Defensive Back, Mequon, Wis. (Homestead)
Bailey Germain, River Falls, Senior, Defensive Back, New Richmond, Wis. (New Richmond)
Trevar Helland, La Crosse, Senior, Defensive Back, Lindenhurst, Ill. (Stoughton)
Carson Raddatz, Oshkosh, Freshman, Defensive Back, Fond du Lac, Wis. (Fond du Lac)
Aidan Tyk, Platteville, Junior, Defensive Back, Manhattan, Ill. (Lincoln Way West)

Honorable Mention – Special Teams 

Cade Henry, River Falls, Sophomore, Placekicker, Yorkville, Ill. (Yorkville)
Jack Meyer, Stout, Freshman, Placekicker, Chippewa Falls, Wis. (Chi-Hi)
Andrew Schweigert, Platteville, Junior, Placekicker, Sussex, Wis. (Hamilton)
Hunter Grams, Platteville, Senior, Punter, Dane, Wis. (Lodi)
Cole Dunbar, Eau Claire, Junior, Special Teams Player, Kirkland, Ill. (Hiawatha)
Nate Yencer, Platteville, Senior, Special Teams Player, West Des Moines, Iowa (Valley)

All-Sportsmanship Team 

Carmelo Rosado, Eau Claire, Senior, Defensive Back, Beaver Dam, Wis. (Beaver Dam)
Gurtej Grewal, La Crosse, Senior, Defensive Line, Milwaukee, Wis. (Riverside)
Mike Kremer, Oshkosh, Senior, Linebacker, Eagle, Wis. (Whitnall)
Brett Burant, Platteville, Senior, Offensive Line, Stevens Point, Wis. (Pacelli) 
Justin Parisot, River Falls, Junior, Offensive Line, Kirkland, Ill. (Hiawatha)
Tyler Van Ess, Stevens Point, Senior, Defensive Back, Two Rivers, Wis. (Two Rivers)
Rex Meikle, Stout, Sophomore, Defensive Line, Sturgeon Bay, Wis. (Sturgeon Bay)
Aaron Sturtevant, Whitewater, Junior, Linebacker, Burlington, Wis. (Burlington)

We welcome your stories! Contact us at [email protected]!

David Keech
Author: David Keech

David Keech is a math teacher in Wisconsin Rapids and public address announcer for Abbotsord High School. He officiates basketball, baseball, and softball in central Wisconsin. He has reported on amateur sports since 2011, known as 'KeechDaVoice.' David can be reached at [email protected]