Stratford girls, boys each take second at Edgar Track Opener

EDGAR – Macie Schillinger and Hunter Hannan each won a pair of individual events for Stratford at the five-team Edgar Track Opener Invitational on Monday at Edgar High School.

Both the Stratford boys and girls teams finished second behind Edgar in the team standings.

Schillinger won the girls 400 meters in 1:03.03 and the high jump with a leap of 4 feet, 6 inches. She also teamed with Callie Lehman, Sarah Zuelke and Abbygail Oertel to win the girls 1,600 relay in 4:32.00 for the Tigers.

Lehman won the 800 in 2:42.40 and Emily Hughes took first in the shot put with a throw of 36-4 for the Stratford girls team’s other two event victories.

Hannan had the Stratford boys’ only two wins, taking first in the shot put (41-1) and the discus (123-9).

Stratford’s next meet is April 16 at the Abbotsford Invitational. The Spencer Invitational scheduled for Friday, which the Tigers were to compete in, has been canceled.

Edgar Track Opener Invite
April 8, at Edgar High School
Boys
Team scores:
1. Edgar 163; 2. Stratford 76; 3. Abbotsford 67; 4. Pittsville 55; 5. Wisconsin Rapids Assumption 2.
Winners and Stratford finishers
100:
1. Joe Aguilera (AB) 11.62; 2. Teddy Redman (ST) 12.02; 26. Kameron Kopf (ST) 17.14.
200: 1. Kyle Brewster (ED) 24.23; 4. Luke Gaulke (ST) 25.30; 12. Jacob Heiden (ST) 28.91; 15. Jacob VanSchyndel (ST) 29.91.
400: 1. Raife Smart (ED) 56.12; 4. Sam Schoenfuss (ST) 58.30; 5. Paul Huther (ST) 58.84; 7. Darin Heeg (ST) 1:02.22; 9. Logan Stueber (ST) 1:04.72.
800: 1. Josh Brewster (ED) 2:23.80; 8. Tyler Lappe (ST) 3:05.80.
1,600: 1. Hunter Grimm (PIT) 5:04.30; 2. Andrew Chapel (ST) 5:04.60; 4. Isaac Thompson (ST) 5:16.30; 7. Caden Bruesewitz (ST) 5:19.70.
3,200: 1. Hunter Wilke (PIT) 11:31.70.
110 hurdles: 1. Karson Butt (ED) 16.58; 2. Oscar Telschow (ST) 17.57; 8. Cole Ebner (ST) 21.17.
300 hurdles: 1. Butt (ED) 44.31; 2. Chase Flink (ST) 46.63; 6. Telschow (ST) 49.55; 9. Ebner (ST) 53.84.
400 relay: 1. Edgar (Butt, Mason Stoudt, Ty Guden, K. Brewster) 46.12; 3. Stratford (Gaulke, Addison Schafer, Flink, Hunter Hannan) 46.68.
800 relay: 1. Edgar (Kaleb Hafferman, Stoudt, Drew Guden, K. Brewster) 1:33.93; 2. Stratford (Gaulke, James Heeg, Flink, Hannan) 1:35.23.
1,600 relay: 1. Edgar (Hafferman, T. Guden, Stoudt, D. Guden) 3:36.90; 2. Stratford (J. Heeg, Chapel, Jacob Leick, Redman) 3:43.10; 3. Stratford (Schoenfuss, D. Heeg, Devan Slominski, Schafer) 4:02.00.
3,200 relay: 1. Pittsville (Alex Kumm, Wilke, Grimm, Brennen Peterson) 9:16.40; 2. Stratford (Bruesewitz, Thompson, Haupt, Huther) 9:50.70.
Shot put: 1. Hannan (ST) 41-1; 6. Drey Drexler (ST) 38-4; 15. Jake Skroch (ST) 34-2; 22. Karson Balz (ST) 31-5; 30. Alberto Squadrito (ST) 26-10.
Discus: 1. Hannan (ST) 123-9; 7. Drexler (ST) 105-0; 22. Skroch (ST) 79-1.
High jump: 1. Jordan Denniston (PIT) 5-6; 4. Lappe (ST) 5-6; 5. J. Heeg (ST) 5-6.
Pole vault: 1. T. Guden (ED) 11-6; 3. Slominski (ST) 10-0; 5. Stueber (ST) 10-0.
Long jump: 1. K. Brewster (ED) 18-8.5; 9. Kameron Kopf (ST) 13-4.25; 10. Jacob VanSchyndel (ST) 12-8.5.
Triple jump: 1. Butt (ED) 39-2.5; 6. Huther (ST) 35-0.5; 7. Telschow (ST) 34-7.75; 10. Lappe (ST) 31-4.75; 11. Ebner (ST) 30-9.
Girls
Team scores:
1. Edgar 101; 2. Stratford 79; 3. Pittsville 70; 4. Abbotsford 65; 5. Wisconsin Rapids Assumption 31.
Winners and Stratford finishers
100:
1. Bailey Imhoff (ED) 13.20; 4. Janilee Weiland (ST) 14.50; 11. Brenna Manecke (ST) 15.79; 13. Olivia Spindler (ST) 16.41; 15. Janaya Weis (ST) 17.09; 16. Leilani Gouvela (ST) 17.44.
200: 1. Julia Redmond (PIT) 27.65; 10. Anna Peterson (ST) 33.16; 12. Olivia Spindler (ST) 34.24; 13. Manacke (ST) 34.41; 14. Weis (ST) 36.48; 15. Gouvela (ST) 38.35.
400: 1. Macie Schillinger (ST) 1:03.03; 3. Sarah Zuelke (ST) 1:12.75; 6. Hannah Krueger (ST) 1:29.40.
800: 1. Callie Lehman (ST) 2:42.40; 2. Abbygail Oertel (ST) 2:43.00; 4. Lydia Golbach (ST) 3:00.40; 6. Sydney Kauffman (ST) 3:10.70.
1,600: 1. Melissa Giles (PIT) 6:43.20; 2. Miranda Schneider (ST) 7:01.20.
100 hurdles: 1. Melanie Kunze (AB) 16.68; 7. Alyssa Soczka (ST) 19.97; 8. Grace Greenberg (ST) 22.64.
300 hurdles: 1. Gabbi Keim (ED) 55.87; 4. Soczka (ST) 1:00.27; 6. Greenberg (ST) 1:15.54.
400 relay: 1. Abbotsford (Kallie Falteisek, Olivia Hammel, Ava Decker, Kunze) 54.48; 3. Stratford (Weiland, Andrea Schallock, Soczka, Makenna Leonhardt) 58.05.
800 relay: 1. Abbotsford (Falteisek, Hammel, Decker, Kunze) 1:55.60; 4. Stratford (Weiland, Krueger, Peterson, Schallock) 2:08.90.
1,600 relay: 1. Stratford (Lehman, Zuelke, Oertel, Schillinger) 4:32.00.
3,200 relay: 1. Abbotsford (Mya Ruesch, Bridgette Pogodzinski, Kaylee Boller, Maria Escobar) 12:31.70; 2. Stratford (Golbach, Schneider, Allison Wiesman, Kauffman) 12:31.90.
Shot put: 1. Emily Hughes (ST) 36-4; 8. Kambria Leonard (ST) 25-11.5; 11. Alexis Folz (ST) 24-2; 12. Celene Svanlund (ST) 23-5.5.
Discus: 1. Savanna Frederick (PIT) 93-5; 8. Hughes (ST) 72-8; 10. Folz (ST) 70-11; 13. Leonard (ST) 52-11.
High jump: 1. Schillinger (ST) 4-6; 4. Lehman (ST) 4-4; 5. Zuelke (ST) 4-2.
Pole vault: 1. Anastasia Klein (PIT) 9-0.
Long jump: 1. Bailey Imhoff (ED) 15-6; 5. Leonhardt (ST) 13-0.25; 13. Manecke (ST) 10-3; 14. Gouvela (ST) 9-11.5; 15. Spindler (ST) 9-7.75.
Triple jump: 1. Imhoff (ED) 34-6.75; 7. Leonhardt (ST) 27-9; 8. Krueger (ST) 26-8.75.