Marshfield wins six events, Holland sets new school record at Wisconsin Valley Conference Indoor Track Meet

STEVENS POINT – Gracie Holland won the girls pole vault, setting a new school record in the event, and Caden Pearce and Joey Goettl each won two events on the boys side as Marshfield competed at the 2019 Wisconsin Valley Conference Track & Field Meet on Tuesday at the University of Wisconsin-Stevens Point.

Holland won the pole vault with a vault of 11 feet, a new indoor Marshfield girls record.

The Marshfield girls finished fifth with 61 points and the boys were fourth with 110 points, just one point shy of third-place Wausau West. Stevens Point won both team titles.

Pearce won the boys 400 meters in 51.88 seconds and the 200 meters in 23.34 seconds, while Goettl took first in the boys long jump (20 feet, 4 inches) and triple jump (43-7¾ inches).

The Marshfield boys also won the 1,600-meter relay as Pearce, Goettl, Sam Hinson and Addison Hill finished the race in 3:37.26.

Dawson Tysver had a runner-up finish in the boys pole vault (12-6) for the Tigers.

Molly Meyers finished second in the shot put (37-10¼) and Carly Brickley was third in the 60 meters (8.33 seconds) for the Marshfield girls.

The Marshfield boys will compete at the Wausau West Invitational on April 16, while the girls team is off until April 18 when it is at the D.C. Everest Invite.

2019 Wisconsin Valley Conference Indoor Track & Field Meet
April 9, at UW-Stevens Point
Boys
Team scores:
1. Stevens Point 168.5; 2. D.C. Everest 136; 3. Wausau West 111; 4. Marshfield 110; 5. Wisconsin Rapids 48.5; 6. Wausau East 33; 7. Merrill 14.
Winners and Marshfield results
3,200 relay:
1. Stevens Point (Ethan Pelot, Simone Coli, Christian Manthey, Max Sobczak) 8:37.28; 4. Marshfield (Henry Hoerneman, Alex Wehrman, Chase Hinson, Carter Chojnacki) 9:04.27.
60 hurdles: 1. Conner Scheibe (DC) 8.46; 5. Kyle Tremelling (MAR) 9.47.
60: 1. Brennan Goralski (WW) 7.22.
1,600: 1. Chad Franz (SP) 4:37.22; 6. Joshua McKee (MAR) 4:42.79; 7. Joseph McKee (MAR) 4:43.48.
800 relay: 1. D.C. Everest (Dylan Miller, Ty Strehlow, Zach Anderson, Caiden Hoeppner) 1:37.87; 5. Marshfield (Logan Mechler, Bradley Dickinson, Logan Durham, Garrett Holland) 1:39.19.
400: 1. Caden Pearce (MAR) 51.88; 7. Sam Hinson (MAR) 54.50.
200 hurdles: 1. Scheibe (DC) 26.41; 4. Tremelling (MAR) 27.42.
800: 1. Franz (SP) 2:02.60; 4. Addison Hill (MAR) 2:05.30; 7. Chojnacki (MAR) 2:15.08.
200: 1. Pearce (MAR) 23.34; 4. Joey Goettl (MAR) 24.13; 8. S. Hinson (MAR) 24.51.
3,200: 1. Ryan Hartmann (WW) 9:59.90; 8. Hoerneman (MAR) 10:46.13.
1,600 relay: 1. Marshfield (Pearce, S. Hinson, Goettl, Hill) 3:37.26.
High jump: 1. Bobby Niemeyer (WW) 6-0; 5. Wyatt LeMoine (MAR) 5-6; 8. Matthew Donovan (MAR) 5-2.
Pole vault: 1. Scheibe (DC) 13-6; 2. Dawson Tysver (MAR) 12-6; 4. Adam Maki (MAR) 12-0.
Long jump: 1. Goettl (MAR) 20-4; 4. Tremelling (MAR) 19-11.
Triple jump: 1. Goettl (MAR) 43-7.5.
Shot put: 1. Karter Rashke (SP) 48-3.
Girls
Team scores:
1. Stevens Point 183; 2. D.C. Everest 129; 3. Wausau West 114; 4. Wausau East 66.5; 5. Marshfield 61; 6. Wisconsin Rapids 41.5; 7. Merrill 26.
Winners and Marshfield results
3,200 relay:
1. Stevens Point (Madeline Hyland, Jayden Jones, Brooke Hiess, Emelia Johnson) 10:19.13; 7. Marshfield (Kairi Kim, Elaina Kirschnik, Bailey Bauer, Reese Scheibe) 11:30.41.
60 hurdles: 1. Renee Hinchcliffe (SP) 9.73.
60: 1. Antiana Walsh (WE) 8.22; 3. Carly Brickley (MAR) 8.33; 5. Gracie Holland (MAR) 8.49.
1,600: 1. Malorie Schmoll (DC) 5:26.72; 6. Meghan Jaeger (MAR) 5:47.18.
800 relay: 1. Wausau West (Challis Prohaska, Sophia Kohl, Taylor Haroldson, Aaliyah Buggs) 1:53.71; 6. Marshfield (Sophie Nikolay, Holland, Brooklyn Boushack, Brickley) 1:56.29.
400: 1. Roisin Willis (SP) 56.42; 7. Kaydee Johnson (MAR) 1:06.53.
200 hurdles: 1. Sophia Kohl (WW) 30.20; 7. Ariana Smith (MAR) 34.32.
800: 1. Hyland (SP) 2:30.43; 6. Jaeger (MAR) 2:42.51; 7. Jerica Mueller (MAR) 2:42.94.
200: 1. Willis (SP) 26.04; 7. Alexia Daul (MAR) 28.92.
3,200: 1. Grace Belson (SP) 12:11.43; 8. Scheibe (MAR) 13:27.17.
1,600 relay: 1. Stevens Point (Mallory Greenwood, Emily Belson, Isabella Page, Hinchcliffe) 4:17.76; 4. Marshfield (Kirschnik, Mueller, Madysen Bohman, Johnson) 4:35.65.
High jump: 1. Robyn Kirsch (WW) 5-4.
Pole vault: 1. Holand (MAR) 11-0.
Long jump: 1. Brenna Lehrke (DC) 15-11; 7. Brooke McGrath (MAR) 14-9.
Triple jump: 1. Madelynne Brown (SP) 35-3; 8. Johnson (MAR) 31-9.5.
Shot put: 1. Danni Langseth (DC) 40-6.5; 2. Molly Meyers (MAR) 37-10.25; 4. Nadia Ougayour (MAR) 35-1.