Marshfield boys win team title, girls second at Wisconsin Dells Track Invitational

WISCONSIN DELLS – Marshfield won the boys team title and the girls finished second as the Tigers racked up nine event victories at the Wisconsin Dells Track Invitational on Friday at Wisconsin Dells High School.

The Marshfield boys team had four event wins and finished with 144 points, 13 ahead of second-place DeForest. The Marshfield girls won five events and had 120 points, seven shy of first-place Medford.

Winners for the Marshfield girls were Carly Brickley in the 100 meters (13.23 seconds), Molly Meyers in the shot put (39 feet, 5 inches), Nadia Ougayour in the discus (116-3), Gracie Holland in the pole vault (11-0), and the 400-meter relay team of Brickley, Alexis Daul, Kaydee Johnson and Holland (51.95).

Holland took second in the long jump (16-5), Jerica Mueller finished third in the 800 meters (2:35.67), Ougayour was third in the shot put (35-10½), Lindsey Steffen was third in the high jump (4-10), and Sophie Nikolay took third in the pole vault (8-0) for the Tigers.

Caden Pearce won the boys 200 (22.65) and 400 meters (51.06) to lead the way for the Marshfield boys. He also finished second in the 100 meters (11.31).

Joshua McKee finished first in the 3,200 meters in 10:18.45) and Joey Goettl won the triple jump with a jump of 44-2 for Marshfield’s other two wins.

Addison Hill was second (51.74) and Jackson Ott third (53.03) in the 400 for Marshfield.

The Tigers also had second-place finishes from Joseph McKee in the 1,600 (4:40.27), Carter Chojnacki in the 3,200 (10:18.57), Kyle Tremelling in the 300 hurdles (42.55), and the 1,600 relay team of Hill, Ott, Jaiger Halvorson and Goettl (3:30.86).

Adam Maki took third in the pole vault (12-6), and the Tigers’ 800 and 3,200 relay teams also finished third.

Marshfield will compete at the Wisconsin Valley Conference Meet at D.C. Everest on Tuesday.

Wisconsin Dells Track Invitational
Girls
Team scores:
1. Medford 127; 2. Marshfield 120; 3. Wisconsin Dells 89.5; 4. DeForest 81; 5. Sauk Prairie 64.5; 6. Ripon 48; 7. Reedsburg 47; 8. Marshall 40; 9. Adams-Friendship 33; 10. Portage 25; 11. Mauston 24.
Winners and Marshfield finishers
100:
1. Carly Brickley (MAR) 13.23.
200: 1. Brooke Livingston (AF) 26.65; 8. Alexia Daul (MAR) 29.37.
400: 1. Hailey Anchor (WD) 1:00.67; 5. Madysen Bohman (MAR) 1:07.92.
800: 1 Katie Phillips (MED) 2:22.81; 3. Jerica Mueller (MAR) 2:35.67.
1,600: 1. Lindsay Cunningham (WD) 5:33.45; 5. Meghan Jaeger (MAR) 5:45.95; 11. Reese Scheibe (MAR) 6:05.80.
3,200: 1. Franny Seidel (MED) 11:48.28; 4. Eliana Kanitz (MAR) 12:45.82; 6. Kairi Kim (MAR) 13:15.81; 9. Bailey Bauer (MAR) 13:39.78.
100 hurdles: 1. Livingston (AF) 15.31; 8. Ariana Smith (MAR) 18.61.
300 hurdles: 1. Livingston (AF) 48.07; 9. Lindsey Steffen (MAR) 56.63; 11. Smith (MAR) 58.44.
400 relay: 1. Marshfield (Brickley, Daul, Kaydee Johnson, Gracie Holland) 51.95.
800 relay: 1. Ripon (Celina Lopez, Kelly Rudolph, Lexi Miler, Lexi Elegbede-Peer) 1:51.94; 4. Marshfield (Brooke McGrath, Daul, Brooklyn Boushack, Sophie Nikolay) 1:55.31.
1,600 relay: 1. Wisconsin Dells (Anchor, Emily Cunningham, L. Cunningham, Megan Jones) 4:12.00; 5. Marshfield (Johnson, Bohman, Mueller, Elaina Kirschnik) 4:29.98.
3,200 relay: 1. Medford (Phillips, Paige Brandner, Karina Herrada, Seidel) 9:56.22; 5. Marshfield (Kirschnik, Kanitz, Bauer, Kim) 11:23.23.
Shot put: 1. Molly Meyers (MAR) 39-5; 3. Nadia Ougayour (MAR) 35-10.5; 8. Samantha Hoch (MAR) 33-1.5.
Discus: 1. Ougayour (MAR) 116-3; 12. Meyers (MAR) 88-3; 13. Shelby Lang (MAR) 87-4.
High jump: 1. Sophee Mink (DF) 5-4; 3. Lindsey Steffen (MAR) 4-10; 11. Casey Frankland (MAR) 4-4.
Pole vault: 1. Holland (MAR) 11-0; 3. Nikolay (MAR) 8-0; 5. Steffen (MAR) 7-6.
Long jump: 1. Ruby Sandeman (SP) 16-5; 2. Holland (MAR) 16-5; 7. McGrath (MAR) 15-1.
Triple jump: 1. Mink (DF) 35-11; 14. Boushack (MAR) 29-8; 17. Johnson (MAR) 27-7.5.

Boys
Team scores:
1. Marshfield 144; 2. DeForest 131; 3. Ripon 81; 4. Medford 73; 5. Reedsburg 71.5; 6. Sauk Prairie and Mauston 51; 9. Portage 40.5; 10. Marshall 14; 11. Adams-Friendship 2.
Winners and Marshfield finishers
100:
1. Carter Hahn (RIP) 11.30; 2. Caden Pearce (MAR) 11.31.
200: 1. Pearce (MAR) 22.65; 6. Logan Mechler (MAR) 24.00.
400: 1. Pearce (MAR) 51.06; 2. Addison Hill (MAR) 51.74; 3. Jackson Ott (MAR) 53.03.
800: 1. Josiah Ziebell (MAU) 2:01.50; 5. Joseph McKee (MAR) 2:06.93; 6. Henry Hoerneman (MAR) 2:09.50.
1,600: 1. Alex Grabowski (DF) 4:31.82; 2. Joseph McKee (MAR) 4:40.27; 5. Hoerneman (MAR) 4:48.06.
3,200: 1. Joshua McKee (MAR) 10:18.45; 2. Carter Chojnacki (MAR) 10:18.57.
110 hurdles: 1. Jacob Dregney (REED) 15.33; 5. Kyle Tremelling (MAR) 16.99.
300 hurdles: 1. Marlon Cystrunk (DF) 41.61; 2. Tremelling (MAR) 42.55.
400 relay: 1. Ripon (Hahn, Brantly Pollesch, Hunter Cook, Niko Heinz) 45.43; 5. Marshfield (Blaine Neinast, Bradley Dickinson, Mechler, Logan Durham) 46.46.
800 relay: 1. Medford (Austin Meintke, Tyler Kapitz, Alex Carstensen, Andy Poetzl) 1:34.75; 3. Marshfield (Neinast, Dickinson, Mechler, Durham) 1:36.36.
1,600 relay: 1. Mauston (Max Fuengling, Jack Luehman, Ziebell, Logan Oliver) 3:30.54; 2. Marshfield (Hill, Ott, Jaiger Halvorson, Joey Goettl) 3:30.86.
3,200 relay: 1. Sauk Prairie (Camden Desroches, Tucker Holloway, Dalton Zirbel, Hudson Haas) 8:35.23; 3. Marshfield (Joshua McKee, Alex Wehrman, Chojnacki, Halvorson) 8:46.67.
Shot put: 1. Austin Westra (DF) 50-2.5.
Discus: 1. Westra (DF) 142-11.
High jump: 1. Cade Ravenscroft (WD) 5-10; 13. Wyatt LeMoine (MAR) 5-4.
Pole vault: 1. Nick Kruschke (WD) 13-0; 3. Adam Maki (MAR) 12-6; 7. Dustin Altman (MAR) 11-0; 8. Garrett Holland (MAR) 11-0.
Long jump: 1. Ethan Lee (REED) 21-11; 5. Goettl (MAR) 19-6.25; 6. Tremelling (MAR) 19-6.
Triple jump: 1. Goettl (MAR) 44-2.