Marshfield boys swimming wins five events in road loss at Wausau East

WAUSAU – Marshfield won five events and came up short in a Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet to Wausau East, losing 92-78 on Thursday at Horace Mann Middle School.

Marshfield is now 3-4 in Wisconsin Valley Conference duals, while East improves to 3-5.

Myles Jensen won a pair of events for the Tigers, taking first in the 200-yard freestyle (1:59.88) and the 500 freestyle (5:31.45), and was also part of the winning 400 freestyle relay team, along with Jeffrey Berres, Connor Berres, and Ethan Dagit (3:49.30).

Dagit won the 50 freestyle in 23.87 seconds and Jacob Dick took first in the 100 breaststroke in 1:09.71 for Marshfield’s other two wins.

Marshfield will finish its regular-season schedule with a home meet against D.C. Everest next Thursday, Jan. 24. The Wisconsin Valley Conference Meet will be on Jan. 31 at Wisconsin Rapids.

Varsity
Wausau East 92, Marshfield 78
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Wausau East (Isaac Geurink, Caleb Gruszynski, Max Romang, Vincent Schmitt), 1:51.72; 3. Marshfield (Calvin Lawler, Alex Wehrman, Connor Berres, Eli Swansen), 2:06.82; 4. Marshfield (Adam Donahue, Jarreth Schaefer, Isaac Eberl, Eli Splude), 2:15.19.
200 freestyle: 1. Myles Jensen (MAR) 1:59.88; 2. C. Berres (MAR) 2:11.53; 3. Cole Hanson (MAR) 2:19.13.
200 IM: 1. Romang (WE) 2:14.41; 2. Jacob Dick (MAR) 2:20.60; 5. Swansen (MAR) 2:42.19; 6. Wehrman (MAR) 3:04.42.
50 freestyle: 1. Ethan Dagit (MAR) 23.87; 5. Schaefer (MAR) 26.54; 6. Blaine Neinast (MAR) 26.85.
100 butterfly: 1. Romang (WE) 1:01.96; 3. Jeffrey Berres (MAR) 1:04.95; 5. Eberl (MAR) 1:24.18; 6. Kyle Schultz (MAR) 1:31.65.
100 freestyle: 1. Vincent Schmitt (WE) 53.40; 2. Dagit (MAR) 54.00; 4. Lawler (MAR) 57.69.
500 freestyle: 1. Jensen (MAR) 5:31.45; 3. C. Berres (MAR) 6:05.06; 5. Hanson (MAR) 6:44.14.
200 freestyle relay: 1. Wausau East (Romang, Geurink, Gruszynski, Schmitt) 1:37.38; 2. Marshfield (Dick, Lawler, Schaefer, Jensen) 1:41.99; 4. Marshfield (Neinast, Hanson, Eben Lonsdale, Swansen) 1:50.98; 5. Marshfield (Wehrman, Splude, Schultz, Matthew Gronski) 1:57.83.
100 backstroke: 1. Geurink (WE) 1:03.087; 2. J. Berres (MAR) 1:07.01; 4. Lawler (MAR) 1:16.50; 5. Adrian Mayagoitia (MAR) 1:31.28.
100 breaststroke: 1. Dick (MAR) 1:09.71; 2. Wehrman (MAR) 1:15.63; 6. Schaefer (MAR) 1:19.18.
400 freestyle relay: 1. Marshfield (J. Berres, C. Berres, Dagit, Jensen) 3:49.30; 3. Marshfield (Neinast, Splude, Hanson, Swansen) 4:12.42; 6. Marshfield (Donahue, Mayagoitia, Gronski, Eberl) 5:06.85.
JV
No team scores
Winners and Marshfield finishers
200 medley relay:
1. Marshfield (Mayagoitia, Schultz, E. Lonsdale, Graham Lonsdale) 2:31.83; 2. Marshfield (Aiden Berger, Michael Wright, Thomas Onan, Justin Deekollu) 2:57.37.
200 freestyle: 1. Splude (MAR) 2:33.39; 2. Gronski (MAR) 2:44.52; 3. Cole Behselich (MAR) 2:47.17.
200 IM: 1. E. Lonsdale (MAR) 2:52.54.
50 freestyle: 1. Max Liss’s-Gravemade (WE) 27.48; 5. Mayagoitia (MAR) 34.56; 6. Ian Brunson (MAR) 34.76; 7. G. Lonsdale (MAR) 34.78; No places – Berger (MAR) 34.39; Deekollu (MAR) 40.14.
100 freestyle: 1. Neinast (MAR) 1:04.31; 4. E. Lonsdale (MAR) 1:07.31; 7. Donahue (MAR) 1:17.96; No places – Wright (MAR) 1:15.09; Onan (MAR) 1:16.48; Brunson (MAR) 1:26.18.
500 freestyle: 1. Eberl (MAR) 7:09.74; 2. Behselich (MAR) 7:43.09; 3. Gronski (MAR) 7:48.28.
200 freestyle relay: 1. Marshfield (Donahue, Brunson, Behselich, Wright) 2:15.58.
100 backstroke: 1. Berger (MAR) 1:55.13; 2. Deekollu (MAR) 1:56.60.
100 breaststroke: 1. Schultz (MAR) 1:33.20; 2. Onan (MAR) 1:44.12.
400 freestyle relay: 1. Marshfield (Berger, Onan, Deekollu, E. Lonsdale) 5:44.32.