Auburndale girls, Stratford’s Heeg earn state meet spots at WIAA Division 3 cross country sectional

STEVENS POINT – For the fourth-straight season, the Auburndale girls cross country team is heading to state.

The Auburndale girls had its top five runners finish in the top 20 overall and grab the team title at the WIAA Division 3 sectional cross country meet on Saturday at Standing Rock Park.

The Apaches finished with 62 points, nine better than Rosholt, which grabbed the other team spot at the 2018 WIAA State Cross Country Meet at the Ridges Golf Course in Wisconsin Rapids, which will be next Saturday, Oct. 27. The Division 3 girls race will begin at 2:25 p.m.

Isabella Jewell finished sixth in 20:56.7 and Erricka Zenner took ninth in 21:09.3 to give the Auburndale girls a pair of top-10 finishes.

Mckenna Zieher finished 14th in 21:30.8, Macie Schmeiser was 16th in 21:36.9 and Jordyn Karl took 20th in 21:53.0 to round out the scoring runners for the Apaches, who finished fourth at the state meet last year.

Stratford finished 13th, Spencer was 14th and Marshfield Columbus Catholic was 15th in the girls team standings.

Emily Wehrman led Spencer, taking 57th in 24:23.7; Sarah Zuelke was 58th in 24:35.5 for Stratford’s top finish; and Melanie Lang took 76th in 25:40.2 to lead Columbus Catholic.

Stratford junior James Heeg earned an individual spot at the state meet with a 10th-place finish in the boys race in 17:34.4. He grabbed the final of the five individual qualifying spots in the boys field.

The Stratford boys finished fifth in the team standings as Isaac Thompson took 25th (18:42.2) and Cade Brueswitz was 38th (19:16.9) to give the Tigers three top-40 finishes.

Marshfield Columbus Catholic finished ninth and Spencer was 16th in the team standings. Auburndale did not have a complete team.

Rosholt (47 points) and Wisconsin Rapids Assumption (80) earned the top two spots in the team standings, and the subsequent state meet berths.

Bryce Fuerlinger was the Dons’ top runner, taking 22nd in 18:37.9; Carl Lundgren was 31st in 19:04.1 for Auburndale’s top finish; and Ashton Ackman was 60th in 20:20.7 for Spencer.

The Division 3 boys race at the state meet will be at 12:35 p.m. on Saturday.

Adam Rzentkowski of Rosholt won the boys race in 16:17.3 and Marissa Ellenbecker of Edgar was the girls winner in 19:28.2.

2018 WIAA Division 3 Cross Country Sectional
Oct. 20, at Standing Rock Park, Stevens Point
(*denotes state meet qualifier)
Boys
Team scores:
*1. Rosholt 47; *2. Wisconsin Rapids Assumption 80; 3. Athens 94; 4. Marathon 103; 5. Stratford 160; 6. Wittenberg-Birnamwood 168; 7. Stevens Point Pacelli 215; 8. Edgar 236; 9. Marshfield Columbus Catholic 258; 10. Amherst 298; 11. Loyal 306; 12. Iola-Scandinavia 307; 13. Three Lakes 357; 14. Goodman-Pembine 365; 15. Wabeno/Laona 385; 16. Spencer 425; 17. Pittsville 427; 18. Crandon 441; Auburndale, Gresham/Bowler, Florence, Marion, and Menominee Indian incomplete.
Top 10, and Auburndale, Marshfield Columbus Catholic, Spencer and Stratford finishers: 1. Adam Rzentkowski (ROS) 16:17.3; 2. Sean Dolan (WRA) 16:49.8; *3. Jared Zwettler (TL) 16:53.4; 4. Garrett Dolan (WRA) 17:05.9; *5. Adam Wise (AM) 17:06.5; *6. Nick Rogaczewski (ATH) 17:10.2; 7. Matthew Ross (ROS) 17:10.3; *8. Johnathon Nowacki (ATH) 17:11.2; 9. Zach Lepak (ROS) 17:33.2; *10. James Heeg (ST) 17:34.4; 22. Bryce Fuerlinger (MCC) 18:37.9; 25. Isaac Thompson (ST) 18:42.3; 31. Carl Lundgren (AUB) 19:04.1; 35. Cole Noreen (MCC) 19:07.1; 38. Cade Brueswitz (ST) 19:16.9; 45. Ian Lang (AUB) 19:34.1; 47. Andrew Chapel (ST) 19:36.5; 52. Noah Schultz (AUB) 20:06.3; 53. Cody Miller (ST) 20:07.1; 60. Ashton Ackman (SP) 20:20.7; 63. Jacob Leick (ST) 20:29.6; 69. Will Boyer (MCC) 20:56.7; 73. Mark Fieweger (MCC) 21:13.6; 74. Sam Schoenfuss (ST) 21:17.5; 79. Parker Empey (AUB) 21:47.5; 90. Orion Smith (MCC) 22:19.1; 96. Cameron Nieman (SP) 22:38.7; 101. Caleb Rucker (SP) 23:00.9; 106. Kaizer Eikleberry (SP) 23:29.8; 126. Braedon Miller (SP) 26:23.5.
Girls
Team scores:
*1. Auburndale 62; *2. Rosholt 71; 3. Marathon 74; 4. Amherst 149; 5. Stevens Point Pacelli 159; 6. Edgar 168; 7. Wabeno/Laona 185; 8. Loyal 201; 9. Wittenberg-Birnamwood 204; 10. Iola-Scandinavia 265; 11. Three Lakes 291; 12. Wisconsin Rapids Assumption 295; 13. Stratford 334; 14. Spencer 383; 15. Marshfield Columbus Catholic 388; Crandon, Athens, Florence, Gresham/Bowler and Pittsville.
Top 10, and Auburndale, Marshfield Columbus Catholic, Spencer and Stratford finishers: *1. Marissa Ellenbecker (ED) 19:28.2; *2. Jada Beacom (IS) 19:30.6; *3. Savannah Schley (LOY) 20:07.9; *4. Julianna Thurs (MAR) 20:21.7; 5. Taylor Korgwold (ROS) 20:50.6; 6. Isabella Jewell (AUB) 20:56.7; 7. Jordan Zdroik (ROS) 21:02.0; *8. Grace Engebretson (SPP) 21:02.3; 9. Erricka Zenner (AUB) 21:09.3; 10. Uta Givens (MAR) 21:09.8; 14. Mckenna Zieher (AUB) 21:30.8; 16. Macie Schmeiser (AUB) 21:36.9; 20. Jordyn Karl (AUB) 21:53.0; 33. Lily Kloos (AUB) 22:51.2; 57. Emily Wehrman (SP) 24:23.7; 58. Sarah Zuelke (ST) 24:35.5; 65. Lydia Golbach (ST) 24:54.8; 70. Kaylee Wehrman (SP) 25:01.7; 75. Miranda Schneider (ST) 25:31.0; 76. Melanie Lang (MCC) 25:40.2; 78. Megan Schmidt (ST) 26:09.3; 79. Sydney Boeger (ST) 26:17.8; 80. Hailey Roehl (MCC) 26:20.1; 81. Janelle Haupt (MCC) 26:20.3; 85. Maddie Pavloski (ST) 26:54.4; 88. Lizzie Hanson (MCC) 27:17.1; 90. Holly Dean (MCC) 27:20.3; 91. Aryiah Schuh (SP) 27:30.6; 92. Brenna Manecke (ST) 27:34.8; 93. Leah Nieman (SP) 27:36.0; 99. Delaney Wichlacz (SP) 29:20.5; 102. Greta Schiferl (MCC) 30:38.6.